burkulma neden olur

Burkulma

Burkulma bir bağ veya tendonun (eklem çevresinde kas ve kemikleri biri birine bağlayan dokular) normal hareket sınırlarının dışında gerilmesi halidir. Esneme kasların normal boyutlarının ötesinde gerilmesi halidir. Her iki durumda ağrı ve şişme ile sonuçlanır.Derhal tıbbi yardım sağlayın, eğer:
 
• Yaralanmadan dolayı ağrı ve şişme şiddetliyse

• Bir kırıktan şüphe ediliyorsa
 
• Bir eklem şiş ise veya doğru hat üzerinde değilse
 
• Vücudun her hangi bir kısmında his kaybı varsa Tıbbi yardım için beklerken: Burkulma ve esnemelerin tedavisini akılda tutmanın hileli yolu şudur: İ.Ha.So.Y
 
İstirahat, Hareketsizlik, Soğuk ve Yükseltme''''nin baş harfleri.
 
1. İstirahat. Oturun, hareketsizleştirme, buz ve yükseltme için hazırlanın, ve yaralı eklemi kesin olarak birkaç gün istirahat ettirin.
 
2. Hareketsizlik. Yaralı bölgeyi olabildiğince az hareket ettirin.
 
3. Soğuk. Damarları büzüp kanama ve şişliği en aza indirmede yardımcı olması için soğuk kompres uygulayın. İyi bir kompres 1 çorba kaşığı arnika tentürü veya homeopatik arnika yağını 450 mİ soğuk su ile karıştırmak, sonra bir bezi ıslatıp sağlam deri üzerinden incinen bölgeye kompres uygulamaktır. Eğer bölge soğuk yüzünden hissizleşmeye başlarsa, hissizlik kaybolana kadar komprese ara verin. Sonra tekrar uygulayın. Yaralanmadan sonra en az 6-12 saat tekrarlayın.
 
4. Vükseltme. Şişmeyi en aza indirmek için yaralı bölgeyi kalp seviyesinin üzerinde tutun
 
Burkulma ve Esnemeler için Evde İlk Yardım
 
Eğer yaralanmanın acil tıbbi yardım gerektirmediğinden eminseniz, yukarıdaki talimatları uygulayın. Sonra şişliği azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için şu ilaçları deneyin:Evde bulunan ve besinsel ilaçlar.Soğuk kompresler. Soğuk su ve buza ilave olarak, soğuk kompresler elma suyu sirkesi, tofu (soya fasülyesi ve süt ile hazırlanan bir tür peynir), doğranmış karakafes, sumuzu, yeşil ki!, İahana, doğranmış soğan, rendelenmiş çiğ patates, çay ağacı esansı yağı, dul avrat otu veya zencefil çayı ile de hazırlanabilir. Bölgeye nazikçe elma suyu sirkesi ile katıştırılmış deniz tuzu çözeltisi uygulanabilir.Şifalı bitki sürmesi. 1 çorba kaşığı kırmızı biber ve ''''A çay kaşığı huş ağacı esans yağı 450 mİ elma suyu sirkesi ile karıştırılarak burkulmalar için bir sürme hazırlanabilir. Günde 3-4 defa iltihaplı bölgeye yüzeyel olarak uygulayın.
 
Fitokimyasallar. Fitokimyasal antosiyanedin''''den zengin gıdalar yiyin - böğürtlen, yaban mersini, kiraz ve ahududu gibi. Bunlar kan damarlarını ve kasları güçlendirirler.Destekler. Kasları esnek tutmak için her gün 500 mg kalsiyum ve 1.000 mg magnezyum desteği alın. E vitamini (oksijen kullanımına yardım için) ve potasyum (hücrelere enerji taşınması için) aliminizi arttırın. Günde 3 defa 500 mg bromealin ağrı ve şişliğin azaltılmasına yardımcı olabilir. 
 
Günde 3 defa, 500 mg''''Iık iki zerdeçal kapsülü iltihabın azaltılmasında yardımcı olabilir.Homeopotik ilaçlar.Şeytan şalgamı incinme sıcak, kırmızı ve şişken kullanılır. Hareket ile ağrı çok kötüleşir ve incinmenin sıkıca hareketsiz hale getirilmesi gerekir.Kafur (ledol) moramış ve şiş burkulmalar içindir. İncinme serinler, yine de soğuk kompres rahatlama sağlar.
 
Rhus zehiri (Rhus ailesine mensup bitkilerde bulunur; zehirli sarmaşık vs.) ilk harekette kötü his uyandıran ama tekrarlanan hareketler ile azalan ağrılı durumlar içindir.Sedef otu hareketsizken kötü ve hareket ile daha iyi olan eski burkulmalar içindir.Burkulma ve Esnemelerin ÖnlenmesiZedelenen bölge en az on gün ağrısız olursa, hafif egzersizlere başlanabilir. Gelecekte bu yaralanmalara maruz kalmamak için sportif etkinliklerden önce en az on dakika gerdirme çalışmaları yapın.

Burkulma nedir?

Eklemlerdeki bağların veya çevresindeki dokuların ani ve ters bir hareket sonucunda gerilmesine ve bazen yırtılmasına burkulma adı verilir. Burkulma en çok ayak ve el bileği eklemlerinde görülür. Burkulan eklemde önce şiddetli ağrı duyulur sonra birkaç saat içinde eklem çevresinde şişlik ve kızarıklık oluşur ama hareket yeteneği tümüyle yitirilmez.

Burkulmadan sonra hangi belirtiler oluşur?

Burkulmadan sonra geçen zamana bağlı olarak üç aşama söz konusudur:
İlk aşamada (1ve 3. günler arasında) hasarlı bölgede şişlik ve doku yıkımı oluşur.
İkinci aşamada (4-7. günler) bu hasar vücut tarafından onarılır ve bölgede bir nedbe dokusu gelişir.
Sekizinci günden sonra başlayan üçüncü aşamada ise hasarlı bölgenin doğal onarım süreçleri tamamlanır.
Spor burkulmalarında tedavi nasıl olmalıdır?

Özellikle spor müsabakalarında burkulmalardan sonra uygun tedavide gecikilir. Bunun başlıca nedeni, sakatlanmaların sık meydana geldiği amatör sporların ve müsabakaların çoğunlukla hafta sonlarına denk gelmesidir. Hafta sonu sakatlanan sporcu, olayın kendiliğinden düzeleceği umuduyla genellikle pazartesi veya salı gününe kadar bekler ve bu nedenle tedavide önem taşıyan ilk günler kaybedilir. Ancak sonraki günlerde ağrı, şişlik, hareket kısıtlanması yakınmaların devam etmesi sonucunda doktora gidilir. Burkulmalardan hemen sonra tedaviye başlanmalıdır. Burkulan bölgenin soğutulması, bandaja alınması ve 1-2 saat kadar yükseğe kaldırılması gibi basit önlemler şişmeyi engeller.

Soğutma için buz bulunamadığında bir kova soğuk su da bu işi görebilir. Soğutulan bölgede damarlar büzülünce kan akımı 4 kat azalmaktadır ama soğutma uygulaması her defasında 5-6 dakikadan uzun sürmemeli, her uygulama arasında 7-8 dakika beklenmeli ve uygulamanın toplam süresi 24 saati aşmamalıdır. Aksi takdirde bölgenin metabolizması soğuktan olumsuz etkilenir. Burkulan bölgenin bandaja alınarak esnek bir şekilde bası uygulanması, hasarlı dokularda kan toplanmasını ve şişmeyi en aza indirir. Bandaj yapılmadan önce bölgeye burkulmalarda kullanılan merhemler sürülmesi de iyileşmeyi hızlandırır.

Burkulma ve İncinme

Eklemlerimizden birisini burkarak veya aşındırarak yaraladınız. Yaralanan bölgede ağrı veya hassasiyet, muhtemelen de şiş, kızarıklık veya çürük var. Yaralı bölgeyi hareket ettirmekte zorlanıyor olabilirsiniz.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Ağrı hisseder hissetmez yaptığınız işi bırakın. DBBY (dinlenme, buz, bağlama, yukarıya kaldırma) formülünü uygulayın. O bölgeyi bir gün kadar dinlendirin; dayanabileceğinizi hissettiğinizde faaliyetinizi yavaş yavaş artırın. Dinlenme döneminde günde birkaç kere 10 dakika tatbikat 10 dakika ara olmak üzere buz koyun. Elastik bir bandajla bölgeyi sıkmadan koruyacak şekilde bağlayın. Bölgeyi yukarıya kaldırarak eklemlerdeki sıvıların akmasını sağlayın.

Parmak ekleminizi burktuğunuzda eklem şişmeden önce hemen bütün yüzüklerinizi çıkarın.

Ağrı ve şişkinliği rahatlatmak için aspirin ve ibuprofen gibi reçetesiz satılan bir ağrı kesici alın.

Önleme Burkulma ve incinme vakalarının pek çoğu evdeki kazalarda meydana gelir. Bu nedenle evinizi kazalara karşı emin hale getirin. Merdivenlere parmaklık yaptırın. Banyoda ve duşlarda lastik yaygı kullanın. Kapıların ve merdiven basamaklarının aydınlık olmasını sağlayın. Ayakkabı, oyuncak alet-edavat gibi nesneleri herkesin takılıp düşebileceği yerlere koymayın. Burkulma ve incinmenin bir başka önemli nedeni sportif faaliyetlerdir. Koruyucu önlemler alın. Zorlayıcı fiziksel faaliyetlerden önce yavaş ve gerici hareketlerle ısının ve yoğun egzersiz bittikten sonra 5 dakika soğuyun. Kendinizi zorlamayın. Ağrı vücudun size yavaşlamanız gerektiğini ifade etmesidir; kas veya eklemleriniz ağrımaya başladığında, yapmakta olduğunuz hareketi bırakın.

Çocuğunuzun Tedavisi

19 yaşından küçüklere aspirin vermeyin! Reye sendromu denen ender, ama ciddi bir soruna yol açabilir. Ateş veya ağrı durumlarında bunun yerine ibuprofen ya da asetaminofen verin.

Çocuklar ağrılarını ifade edemeye bilir; bu nedenle burkulma ve incinme vakalarında onları yakından izlemek gerekir. Birden faaliyetlerini durdurur ve vücudun yükünü bir tarafa vererek topallamaya başlarlarsa, tıbbi müdahale gerektiren bir yaralanma söz konusu demektir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp