Boyun Ve Sırt Ağrısı Tedavisi

Boyun Ve Sırt Ağrısı Tedavisi :

Bel fıtığı, boyun fıtığı, omur kaymaları, kireçlenmeler ve omurga eğriliklerinde fizik tedavi...

Fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında en sık görülen ve tedavisi yapılan hastalıklar başta bel ve boyun ağrıları olmak üzere omurganın ağrılı durumlarıdır. Erişkin insanların en az %80'inin hayatlarının bir döneminde bel ağrısı çektikleri bilinmektedir. Boyun ağrıları da hem ofis çalışanlarının en sık karşılaştığı ağrılı durumlardır, hem de stresle yakından ilişkilidir.

Bel ağrıları genç erişkinlerde sıklıkla bel fıtığına veya kas ve faset eklem tutulmalarına bağlıdır. Yaşlılarda ise kireçlenmeler (artroz) en önde gelen nedendir. İleri düzeyde kireçlenmelere kanal darlığı ve dejeneratif kayma eşlik edebilir.

Bel ağrıları ağır kaldırma ve yüksekten düşme gibi travmalardan sonra ortaya çıkabilir. Ancak spor yapmayan insanların çoğunda görülen duruş bozuklukları ya da tekrarlayan küçük yüklenmeler de bel fıtığına ya da diğer ağrılı durumlara yol açabilir. Siyatik diye bilinen bel kaynaklı bacak ağrıları da bel fıtığına, kireçlenmelere veya kas sıkışmalarına bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Boyun ağrıları uzun saatler masa başında ve bilgisayar karşısında oturan veya çok fazla telefon kullanan ofis çalışanlarında neredeyse bir meslek hastalığı haline gelmiştir. Ayrıca trafik kazası geçirenlerde veya başını bir yere çarpanlarda boyun fıtığı görülme olasılığı yüksektir. Boyun fıtıkları kola, omuzlara, kürek kemiklerine ve sırta yayılan ağrılara neden olabileceği gibi baş ağrısı da yapabilir.

Sırt ağrısının nedeni de genellikle kas ve eklem zorlanmalarıdır. Ancak mutlaka skolyoz ve diğer omurga eğriliklerinin ve duruş bozukluklarının da göz önüne alınması gerekir. Çocuklarda ve ergenlik çağındaki gençlerde de sırt ağrısının en önemli nedeni skolyoz (omurganın yana doğru eğriliği) ve duruş bozukluklarıdır.

Bel ve boyun fıtığına bağlı olanlar da dahil olmak üzere bütün bel, boyun ve sırt ağrılarında birinci tedavi seçeneği fizik tedavidir. Hastaların ancak fizik tedaviyle ve egzersizle iyileşmeyen, ya da sinir hasarı yapacak kadar ilerlemiş küçük bir kısmında ameliyat zorunludur.

Omurga hastalıklarında fizik tedavi ve egzersiz ağrıya neden olan inflamasyonun giderilmesini, kas spazmlarının çözülmesini, kasların normal esnekliğini geri kazanmasını ve kuvvetlenmesini sağlar, duruşu düzeltir. Hastalar hızlı bir şekilde günlük yaşam aktivitelerinde tekrar ağrısız ve aktif hale gelebilirler.

NATAL Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi‘nde bel, sırt ve boyun ağrılarının tedavisinde fizik tedavi uzmanı hekim ve fizyoterapistler ekip çalışmasıyla başarılı sonuçlar almaktadırlar.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp