Boyun Fıtığı Patlaması

Boyun Fıtığı Patlaması : Aşırı ve ani yük kaldırmalar sonucu yada akciğer hastalıkları gibi nedenlerden ayrıca uzun süre devam eden öksürük, şiddetli kabızlık nedeni ile ıkınmalar sonucunda oluşan zorlanmalardan ve buna benzer nedenlerden kas zarları zayıflamakta ve bunun sonucunda fıtık meydana gelmektedir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

Fıtık hastalığı nasıl oluşur: Boyun ve bel fıtığından ayrı olarak normal fıtık hastalığının seebi karın kaslarının iç tabakalarında oluşan zayıflık ve yırtılmalar sonucu gelişen şişkinliklerdir.
Karnı saran zarın, zayıflamış karın duvarından dışarı bağırsakların ve karın içi dokuların oluşan kesenin içine yerleşmesine neden olur

Fıtık hastalığının nedenleri : Aşırı ve ani yük kaldırmalar sonucu yada akciğer hastalıkları gibi nedenlerden ayrıca uzun süre devam eden öksürük, şiddetli kabızlık nedeni ile ıkınmalar sonucunda oluşan zorlanmalardan ve buna benzer nedenlerden kas zarları zayıflamakta ve bunun sonucunda fıtık meydana gelmektedir.

Fıtık, ülkemizde pek çok insanda görülen ve ameliyat yada belirli tedavi yöntemleri ile kesin tedavisi olan bir hastalıktır. Hastalığın genel tanımı ise vücudun herhangi bir organında özellikle bağırsağın kaslar arasından dışarı çıkmasına denir.Eğer fıtık hastalığı belirtileri sizdede var ise mutlaka hemen doktora görünmeniz önemlidir zira fıtığın kesin tedavisi vardır.

Fıtık nasıl oluşur ve gelişir : Fıtığın oluşumunda ağır iş yapmak, yada çok hoplayıp zıplayarak yaptığınız bir eylem önemlidir. Çünkü fıtık öksürme yada ıkınma sayesinde büyür ve şişer. Fıtık oluşan bölge de hafif kızarıklık meydana gelir ve şişer. şişlik çok fazla olmasa da hissedilir derecede ağrıda verir. Fıtığın oluşumunu engellemek için ise düzgün beslenmek, ıkınmamak, ağır işlerden uzak durmak ve hoplayıp zıplamaktan kaçınmak gerekir. Çünkü bu gibi eylemler yapıldığında bağırsak kas aralarına kayabilir.

Fıtığın en çok görüşdüğü bölgeler: kasık kanalı, uyluk kanalı, göbek bölgesi, ameliyat kesileri Genel Cerrahi alanını ilgilendiren ve en sık olarak rastlanılan fıtık türleridir. Genel Cerrahi alanının dışında, bel veya boyun fıtıkları da görülmektedir.

Fıtığın belirtileri:

Fıtık belirtileri kendisini vücutta şişlik ve ağrılar ile belle eder. Ağrı aniden başlıyabileceği gibi gün içinde artarakta devam edebilir ayrıca ağrının yeri hasta tarafından tam olarakta belirlenemiyebilir. Eğer Fıtık bölgesinde sürekli ve şiddetli ağrı ve buna bağlı olarak ağrı olan yerde kızarıklılık hissediyor iseniz en kısa zamanda mutlaka doktora gitmeniz gerekmektedir.Zira fıtık içerde boğulmakta Ya da canlılığını kaybetmektedir buda sağlığınız açısında buyük bir tehlike oluşturmaktadır. Eğer fıtık patlaması olursa hasta çok ciddi bir hayati tehlike ile karşı karşıya kalabilir buna lütfen özellikle dikkat edelim.

Yorumlar

 • Nur*** Kü****
  4 yıl önce
  25/04/1973 doğumlu akdeniz ateşi hastayım ama boyun fıtıklarım var 10 seneden fazla 2 elimdende kalpaktünel ameliyatı oldum ama son 6 aydır sürekli boyun ve sırtımda ve kafamın tepesine doğru yanga var 2 günde bir sırtım ve boynum tutuluy sürekli kumama rağmen bu sabah kalktığımda ağzım ve dilim uyuşmuş boyun fıtıgıyla balantısı var mı
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Belirtileriniz bir çok rahatsızlığın belirtileridir, tam teşhis için lütfen doktora görünüp tahlil yaptırın. Geçmiş olsun. Bilgi Hattı: 0224 234 5678

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp