Bitkisel Nemlendiriciler

Bitkisel Nemlendiriciler :

Bitkisel nemlendirici hakkındaki bilgileri bu makalede bulabilirsiniz.

Kuru ciltlerin bakımında en büyük takviye tabii ki nemlendiricilerdir. Cildinize kullanacağınız nemlendiricileri, nemlendirici kremler, nemlendirici yağlardır. Cildiniz kuru ise, nemlendirici krem kullanamıyorsanız, nemlendirici yağları denemeniz hem daha faydalı olacaktır. Hamda bazı yağlar kuru ciltler için birebir çözüm sağlayan doğal nemlendiriciler yerine geçmektedir.

Kuru ciltleri nemlendirmek için kullanılacak doğal yağlardan biri, kuşburnu çekirdeği yağıdır. Doğal nemlendirici özelliği taşıyan kuşburnu çekirdeği yağı, kurumuş olan cildinizin esnekliğini tekrar getirmenin yanında, kuru ciltlerde görülen pullanma, deri dökülmelerini tamir ederek yok eder.

Doğal nemlendirici yağlardan bir diğeri ise avokado yağıdır. Avokado yağı, cildinizin ne oranını dengeleyerek nemlendirmeye yarar. Güne başlarken kuru cildinize süreceğiniz bu doğal nemlendirici bitkisel yağları sürmeniz, birde gece yatarken çok az sürmeniz yeterli gelecektir

Bazı bitkisel doğal yağların kuru cilde olan nemlendirici özelliği çok güçlü olmasına rağmen bazı zararları olabilir. Örneğin badem yağı harika bir enlendirici yağ olmasına rağmen fazla kullanmanız halinde kıl köklerini beslediği için cildiniz üzerinde kıllanamaya sebep olabilir. Bu sebeple yüz bölgenizde, kuru cildinizi nemlendirmek için badem yağı kullanmamanız gerekir.

Değişen mevsimler, kozmetik ürünler, stres, güneşin zararlı ışınları gibi etmenler sonucu sürekli değişmekte ve olumsuz şekilde etkilenmektedir. Evinizde hazırlayacağınız karışımlarla cildinizi eski sağlığına kavuşturabilirsiniz.

Her mevsim sağlıklı bir cilde sahip olmak için doğru gıda takviyelerinde bulunmak, cilt ürüne uygun maskelerle bakım yapmak gerekir.

Özellikle kuru ciltler için nemlendirme önemlidir. Aksi halde cilt pul pul dökülür ve kırışık oluşabilir.

Papatya, adaçayı, rezene gibi bitkisel çaylar tüketerek cildinizin ihtiyaç duyduğu nemi karşılayabilirsiniz.

Haftada 1 kez nemli cildinize uygulayabileceğiniz bitkisel maske nemlendirici özelliğe sahiptir.

Cilt Nemlendirici Maske

Avokado içeriğindeki E vitamini cildi besler ve sağlıklı parlaklık kazanmasını sağlar. Susam yağı içerdiği vitaminler sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Zeytinyağı ise cildi nemlendirme özelliğine sahiptir.

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı avokado
  • 2 tatlı kaşığı susam yağı
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Gül suyu Hazırlanışı ve Uygulaması,

  • Kâsede susam yağı, zeytinyağı ve avokadoyu iyice karıştırın.
  • Yüzünüzü sıcak su buharına tutun.
  • Pamuğu gül suyuna batırıp yüzünüzü silin.
  • Kurumasını beklemeden yağlı karışımı cildinize sürün.
  • 30 dakika bekleyip ılık suyla durulayın.
  • Havluyla yumuşak hareketlerle kurulayın.
  • Gül suyuna batırılmış pamukla hafifçe bastırarak yüzünüzü silin.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp