Bel Ağrımaları Nasıl Geçer

Bel Ağrımaları Nasıl Geçer :

Masabaşında uzun saatler geçiren yeninesillerin neredeyse tamamında kaçınılmaz şekilde bel ağrıları ortaya çıkıyor. Bu durum aşırı yoğun v meşgul yaşam tarzının spor yapmaya izin vermemesi ile daha da alevleniyor. Peki bu bel ağrısına daha ne kadar katlanmak zorundayız? Bel ağrısını evde yapabileceğimiz basit ve kolay resimli hareketler ile tamamen tedavi edemezmiyiz?

Bel ağrısı Nasıl Geçer?

Eğer sürekli bel ağrısından muzdaripseniz ve bu ağrıların ömür boyu geçmeyeceğini düşünüyorsanız, bu egzersizleri mutlaka uygulamalısınız!

1- Köprü kurma

Dizlerinizi bükerek ve ayak tabanlarınız yere düz basacak biçimde sırt üstü yatın. Kalça çevresi kaslarınızı kasarak kalçanızı yukarı kaldırın. Bunu yaparken, sırtınızın üst kısmı yere yapışık ve düz kalsın. Beş saniye öyle kalın ve sonra gevşeyip yeniden yapın, yapabildiğiniz kadar.

2- Dizleri karına çekme

Deminki gibi, yere yatın. Önce dizlerinizden birini sonra da diğerini karına doğru kaldırın. Her iki diziniz de karın hizasına geldiğinde, her iki elinizle dizleri tutup göğsünüze doğru çekin ve kalça kaslarınızın çekildiğini hissedin. Bu anda, alnınızı dizlere doğru kaldırın ama boynunuzu zorlamayın. Bu pozisyonda yine beş saniye kalın. Sonra, yavaşça dizlerden birini sonra da diğerini yere koyun. Dinlenin ve aynı hareketi yineleyin.

3- Asker duruşu

Dimdik ayağa kalkın. Göğsünüzü dışarı çıkarın, omuzlarınızı geri çekin. Beş saniye öyle kalın. Gevşeyin ve yineleyin

4- Yarım mekik çekme

Dizler bükük ve havada sırt üstü, yere yatın. Başınızı kaldırıp, omuzlarınızı yerden kaldırarak dizlerinize ellerinizle uzanın. Bunları yaparken normal nefes alıp vermenizi sürdürün. Gevşeyip yere geri yatın ve dinlenip hareketi yineleyin.

5- Kızgın kedi duruşu

Elleriniz ve dizleriniz üzerine durun. Belinizi yukarı doğru kemerleştirin. Beş saniye öyle kalın. Normal nefes alın. Gevşeyin. İlk pozisyona gelip yineleyin.

6- Kalçadan tekme atma

Biraz önceki gibi, eller ve dizleriniz üzerinde durun. Sırtınızı düz tutarak yavaşça bir bacağınızı kaldırarak geriye itin. Beş saniye öyle kalın. Bacağı eski yerine getirerek aynı hareketi diğer bacak için yapın. Zamanla, güçlendikçe, ayak bileklerinize ağırlık koyarak, bu hareketleri yapabilirsiniz.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp