Bebeklerde Yürüme

Bebeklerde Yürüme

Bebeklerde Yürüme hakkında bilgiler.

Bebeklerin yürümeye başlamaları hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Çocuklar hangi ayda yürür?

Çocukların çoğu ilk adımlarını 11 ile 14 ay arasında atmaya başlar. Ancak yürüyebilme yaşı diğer gelişim evreleri gibi, çocuklar arasında da büyük farklılıklar gösterir. Bazı çocuklar, 8-9. aylarında yürümeye başlarken, bazıları ise 16. ayda yürüyebilir. Bu durumda aileler, çocukları hakkında endişelenerek gelişme geriliği olup olmadığını merak eder. Ancak, daima akılda tutulması gereken konu, gelişim evrelerinin sağlıklı çocuklar arasında çok farklılık gösterebildiğidir, örneğin bazı çocuklar 11. ayda yürümeye başlarken, bazıları ise hiçbir problem olmadığı halde 18. ayına kadar yürüyemeyebilir.
bebek
Çocuğunuz hala yürümüyorsa

Çocukların yüzde 90'ı, 15. ayına kadar yürür, ancak bu ayda olduğu halde hala yürüyemeyen çocuklar, muayene edilerek bir probleminin olup olmadığı değerlendirilmelidir.

Çocuklarda yürüme gecikmesi, bazen motivasyon eksikliğine, hareketlerinin kısıtlanmasına bağlı olabiliyor. Fazla kilolu veya zamanından önce doğan çocuklar yürümeye daha geç başlayabiliyor. Motor becerilerin gecikmesine neden olan başlıca hastalıklar nöromuskuler problemlerdir. Bunlar arasında serebral palsi (spastisite) gibi beyin kaynaklı olanları, sipina bifida gibi omurilik lezyonları, spinal muskuler atrofı veya myopatiler gibi kas hastalıklarını sayabiliriz. Yürüme gecikmesi ile birlikte başka gelişim bozuklukları da varsa da (görme ve işitme gibi), mental bozukluklar araştırılmalıdır. Hipotoni olarak adlandırılan kas gevşekliği, yeni doğan bebeklerde veya süt çocuklarında görülebilen ve yürümede gecikmeyle kendini gösterebilen bir durumdur. Sebebi çok değişken olabileceğinden, doğum öncesinden anneye olası hastalıklara dair sorular sorulmalı, gerektiğinde metabolik hastalıklara dair laboratuar tetkikleri yapılmalıdır.

Uzmana gidilmesi gereken durumlar

Anne ve babalar, çocukların farklı becerileri, farklı zamanlarda kazanabileceği gerçeğini unutmamalıdır. Bununla birlikte, hastalıklarda her zaman erken teşhis önemli olduğundan, çocuklarında fiziksel bir gecikmeden endişe duyduklarında, diger çocuklarla kıyaslamaktan ziyade, bunu doktorlarıyla tartışmaları gerekir. Hamilelik döneminden başlayıp doğum boyunca ve yenidoğan döneminde yaşanan sağlık problemleri ve bu nedenlerden dolayı yürümede gecikme varsa, çocuğun daha dikkatli değerlendirilmesi gerekir. Örneğin hamilelikte geçirilen virüs enfeksiyonları, prematüre veya zor doğum, kan değişimi gerektiren ciddi yenidoğan sarılığı olmuşsa, bunların çocuğun gelişimine etkisi araştırılabilir. Çocukların gelişimi, oturma, emekleme, yürüme gibi kaba motor hareketleriyle sınırlı değildir. Küçük cisimleri yakalama, küpleri üst üste koyma gibi el becerilerini içeren ince motor hareketler, dil gelişimi (agulama, hece tekrarı, kelime söyleme) ve sosyalleşme çocuğun gelişimi değerlendirilirken göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer çocukta yürüme gecikmesiyle birlikte diğer alanlarda da gerilik fark edilmişse daha dikkatli olmak gereklidir.
Yürümesi gecikirse yapmanız gerekenler...

* Çocuğun ellerinden tutarak yürümesi için bol bol fırsat yaratın.
* Mobilyalara tutunmasını engellemeyin, ancak destek aldığı eşyaların sağlamlığından emin olun.
* Yürümek istemezse ona kızmayın.
* Bacak kaslarını güçlendirici oyunlar oynayın.
* Gününün çoğunu mama sandalyesinde, pusette veya oyun parkında geçirmesine izin vermeyin.
* Evde çıplak ayakla veya kaymayan çoraplarla gezmesine izin verin.
* Ağır, sıkı ayakkabılar giydirmeyin.
* Adım atmaya çalıştığında eline küçük bir oyuncak vererek çocuğun dikkatini yürüme dışına kaydırın veya ona yakın bir yerde yere oturarak, elinizdeki oyuncağa gelmesi için onu teşvik edin.
* Yürüteç kullanmayın. Yürüteç, çocuğun kendi başına hareket etmeyi öğrenmesini geciktirir. Ayrıca yürüteçle birlikte özellikle baş ve boyun yaralanmalarına yol açan kazalar olabilir.

Bücün bunlara rağmen çocuk tutunarak vücudunu yukarıya çekmiyorsa veya kendi başına ayakta kalmak istemiyorsa, bu durum onun hala yürümeye hazır olmadığını gösterir.


SENDE YORUM YAP!

Whatsapp