Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir: Bebeklerimizin, çocuklarımızın bağışıklık sisteminin güçlü olmadığından yakınır, bu yüzden sık sık hastalanmasına üzülürüz. Peki çocukların bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için çocuğu nasıl beslemeli, neleri yedirmeli, içirmeliyiz. Uzmanlara göre bağışıklık sisteminin güçlü olmasıyla çoğun dengeli ve düzgün beslenmesinin çok yakın ilgisi bulunuyor.

Çocuğun günde yaşına uygun kalori alması, az az ama sık sık beslenmesi gerekir. Bağışıklık destekleyen besinler neler, bunları bilmek ve tüketmek gerekir. Bunlardan en önemli besin grubu çiğ meyve ve çiğ sebzelerdir. Kırmızı soğan.

Selenyum içeren çiğ sarımsak, C vitamini içeren meyve ve sebze tüketmek bağışıklığı destekleyecektir. Omega 3 ile balık yağlarının bağışıklığı desteklediği, bağışıklığın çalışmasında ciddi katkısı olan yağlar olduğu bir gerçektir.

Çevre

Çocuğun veya bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmek için fazla steril ortamlar yaratmak için doğru değildir. Mikroplardan ve virüslerden tamamen arınmış bir ortamda büyüyen bebek ya da çocuğun bağışıklık sistemi bir süre sonra kendine zarar vermeye başlıyor.

Bu nedenle bağışıklık sistemini sağlıklı geliştirmek için, çocuğun mikrop ve virüslere de maruz kalması gerekir. Bağışıklık sistemini destekleyen diğer önemli gıdalar ise fermente gıdalar… Bunlar yoğurt, boza ve kefir gibi doğal probiyotikler… Fermente gıdalara geç başlanmamalı. En iyi bağışıklık destekleyici şey anne sütü…

Anne Sütü

Anne sütünün çocuğu ömür boyu koruma etkisi vardır. Ayrıca evdeki ortamın sigara dumanı gibi toksik etkilerden temizlenmiş olması gerekir. Ama bu demek değildir ki ev ortamı tamamen steril yapılsın… Üç aydan itibaren steril ortam bebeğin bağışıklığına olumlu etki yapmaz artık. Bağışıklık sisteminin mikrop ve virüslerle karşılaşarak onlarla savaşıp güçlenmesi gerekir. Çocukların her enfeksiyon geçirmesinde bağışıklık sisteminin güçlendiği unutulmamalıdır.

Bağışıklık Sisteminin Sağlıklı Çalışması

Çocukların sağlıklı beslenmesi, proteini, kalori ve karbonhidratları yeterince alması, fazla yağ ve fazla şekerden uzak durması, genel sağlığı ve genel psikolojisinin iyi olması, bağışıklık sistemini olumlu yönde etkileyecektir. Bunlara dikkat edildiğinde ekstradan takviye yapmaya gerek yoktur. Çocuğun bağışıklık sisteminin çok değil sağlıklı çalışması önemli. Sistemin fazla çalışması çeşitli alerjik hastalıklara yol açabiliyor. Bağışıklık sistemi güçlü olan çocuk hastalanmaz diye bir şey de söz konusu değil. Çocuklar mutlaka hastalanır..

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp