Bahar Alerjisi Bitkisel Tedavi

Bahar Alerjisi Bitkisel Tedavi

Bahar alerjisi bitkisel tedavi,bahar alerjisinin giderilmesine yardımcı olan bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgiler aşağıdaki makalemizde yer almaktadır.Bahar alerjisi bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıdaki makalemize göz atmanız yeterli olacaktır.

Bahar Alerjisi Bitkisel Tedavi

Konuya başlamadan önce, alerjik rahatsızlıkların olumlu bir yönünü belirtmek istiyoruz. Yapılan bir araştırma alerjinin kanserden koruduğunu ortaya çıkardı. Güçlü bir bağışıklık sisteminin, alerji sayesinde vücudu zararlı hücrelere karşı koruduğu, böylece kanser riskinin azaldığı düşünülüyor.

Bitkilerin ilkbahar aylarında ( yaz ve sonbahar aylarında dahi olabilir) havaya saçtığı polenler, alerjik belirtilerin artmasına neden olarak, doğanın tadını çıkarmanıza mani olabilir ve hayatınızı kâbusa çevirebilir.

Havadaki polenler soluma yoluyla vücuda girdiklerinde, bağışıklık sistemi bu maddeleri zararlı nesneler olarak algılayıp, ‘histamin‘ salgılanmasına neden olur. Bu durum burunda, bronşlarda, ciltte veya gözlerde çeşitli alerjik belirtilere neden olur. Bu belirtiler havada bulunan polen miktarına bağlı olarak artabilir veya azalabilir.

Polen alerjisi şikayeti olan kişilerin hangi cins polene karşı duyarlı olduklarını belirlenmesi ve alerjik olunan bitkinin polen yaydığı aylarda o bitkiden uzak durması gerekir.

Bahar Alerjisi Saman nezlesi

Saman nezlesinde, polenlerin vücuda girmesiyle bağışıklık sistemi tarafından üretilen histamin, mukoz zarlarının iltihaplanmasına neden olur. Hapşırma, burun akıntısı ve tıkanıklığı, öksürük, gözlerde kaşıntı ve sulanma gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu durum, iştahsızlık, baş ağrısı, sinüzit, bronşit veya astım gibi hastalıklara sebep olabilir.

Saman nezlesine karşı sebze ve meyve bakımından zengin bir beslenme tarzı seçilmeli, yeterli karbonhidrat ve protein almaya dikkat edilmelidir.

Bu dönemde süt ve süt ürünlerinden uzak durmakta fayda var.

Çuha çiçeği alerji tedavisinde kullanılabilecek bir bitkidir. Bunun için sadece çiçeklerini kullanın. Polen mevsiminin başlangıcı çuha çiçeğinin de mevsimidir. Nisan-mayıs aylarında toplanacak çiçekleri, yıl boyu romatizma ağrılarına karşı ve kan temizleyici olarak da kullanabilirsiniz. Çuha çiçeği çayı yapmak için bir bardak kaynar suya bir tutam çiçek koyarak 3 dakika demleyiniz ve günde 1-2 çay bardağı içiniz.

Çörek otu alerjiye karşı faydalı olabilecek bir diğer gıdadır. Her gün bir tatlı kaşığı, havanda hafif dövülmüş çörek otunun bir bardak su ile birlikte yutunuz. Çörek otunun bütün yutulması sindirilmesine mani olur.

Üzerlik tohumu ile yapılacak buhar banyosu solunum yollarının kısa zamanda rahatlamasına yardımcı olabilir.

Bahar Alerjisi Astım

Polenlerin sebep olduğu bir diğer rahatsızlık, astımlı hastalarda astım krizlerine yol açmasıdır.

Taze acı biber astıma iyi gelen besinlerden biri tanesidir. Özellikle taze soğan ve sarımsakla birlikte tüketilirse astım krizlerinin sayısını ve tehlike oranını azaltabilir.

Birkaç damla acı sos eklenmiş bir bardak su içmek, astım krizlerini hafifletebilir.

Kahve, adaleleri gevşetir ve bronşları genişletip nefes almayı kolaylaştırır. Kahve astım nöbetini kısa süre için hafifletebilir.

Balık ve cevizde bol miktarda bulunan Omega 3 yağ asitleri astım krizlerini azaltıcı etki gösterir.

Papatya ve civanperçemi otu da alerjik hastalıklar için çok faydalı bitkilerden ikisidir.

Yorumlar

 • Bur*** AKD*****
  3 yıl önce
  Yaklaşık 3 yıldır her ilkbaharda başlayıp yaz talarına kadar devam eden burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerin kızarması ve sürekli kaşınması doktların verdiği ilaçlar damlalar hiçbir şekilde önlemedi bi etkisi de olmadı ne yapmam gerekiy. Habide3 yıl öncesine kadar bırakın alerjiyi grip olmak bile çok nadiren yakalandığım hastalıklardı ben nasıl bu hastalığa yakalndım sebebi ne olabilir.
  • Şifalı Bitkilerim
   3 yıl önce
   • Mikrop kırıcı, iltihap giderici, antioksidan, immün sistemini uyarıcı ve antikanserojenik etkilere sahiptir. Bioflavonoidler bakımından zengindir • Bağışıklık sistemini destekler . Anti alerjık bileşenlerden oluşur Propolisin düzenli olarak kullanımının sindirim ve dolaşım sisteminde ve de tüm vücuttaki patojenlere karşı etkin bir koruma sağladığı tespit edilmiştir • Antioksidatif etki açısından propolis diğer arı ürünleri arasında en yüksek etkiye sahiptir. İncelemek için linki tıklayınız Bilgi Hattı: 0224 234 56 78

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp