Annenin Sütü GelmiyorsaAnnenin Sütü Gelmiyorsa


Anne Sütünüz Gelmiyormu İşte Burada Sizler İçin Çok Özel Bilgiler Hazırladık. Aşağıdaki Makaleden Okuyunuz.


Annenin Sütü Gelmiyorsa

Emzirme döneminde annelerde erken ve zamansız sütten kesilmeler görülebilmektedir. Bu durum annenin moralini ve psikolojik dengesini bozabilmekte, bebe karşı olan sorumluluklarını yerine getiremediği hissine kapılmasına neden olabilmektedir. Anne sütünün kesilmesinin değişik nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenleri ve sebepleri ilerleyen zamanda ele alacağız. Ancak şimdi annelere sütleri kesilirse ne yapmalı ve ne gibi tedbirler almalı konusunda önemli bir takım bilgiler vereceğiz.

Sütten kesilmenin birkaç sebebi vardır. Bunların önde gelenlerini sıralayalım: Bebek Emmez İse: Yeni doğan bebeğin emmeyişi, ya rahimde yeterince gelişmediğinden ya da erken doğmasındandır. Her iki durumda da bebek zayıftır. Dudak kasları memeden süt emecek güçte değildir. Bebek aç olduğu halde ememez. Anne gerçek sebebi bilmediğinden telaşa kapılır ve üzülür. Eğer günlerce bebeğin emmesini bekleyecek olursa maalesef sütü kesilir.

Yenidoğan Bebek Emmiyorsa Ne Yapmalı

• Bebeği zayıf veya erken doğan anneler, daha ilk günden emmediğini gördükleri takdirde ya elle ya da eczaneden satın alacakları vakumlu bir “süt çeker” le memelerindeki sütü temiz bir kaba boşaltmalı; bunu kaşık veya deliği geniş açılmış bir biberonla bebeğe vermelidirler.

• Bebeği emmeye alıştırmak için yavaş yavaş biberon memesinin deliğini küçültmeli; yani deliği gittikçe küçülen başlıklar takmalıdır.

DİKKAT: Bebek “pamukçuk” veya benzeri bir ağız içi yarasından rahatsız ise; yine meme ememeyecek; rahatsızlığın uzun sürmesi halinde anne sütten kesilecektir. Bu durumda ağız yarası tedavi ettirilmeli; iyileşinceye kadar yine elle veya süt çekerle meme boşaltılmalı ve kaşıkla verilmelidir. Sütünüz Az İse: Bebeğiniz, muntazaman emzirdiğiniz halde, kilo almıyor; memeden sonra ağlamaya devam ediyor ise büyük ihtimalle sütünüz az geliyor demektir. Sütün az gelişi, beslenme yetersizliğinden kaynaklandığı gibi; ruhsal durumunuzla da yakından ilgilidir. Sağlığmız yerinde, beslenmeniz de normal ise; ailede ruhsal gerginliğe sebep olan bir geçimsizlik söz konusudur.

Anne Sütü Gelmiyorsa veya Az Geliyorsa Ne Yapmalı?
• Anne beslenmesine dikkat etmeli, mümkün mertebe ruhsal gerginliklerden uzak durmalıdır.
• Sütü az bile olsa, bebeğini emzirmeye devam etmeli; geriye kalan eksikliği sulandırılmış inek sütü ile tamamlamalıdır. İnek sütü, deliği küçük bir biberonla verilmeli ki, bebek rahat emişinden dolayı biberonu tercih etmesin. • Bebeğin memeden vaz geçmemesi için en iyi usül, iki emzirmeden sonra bir biberonla takviye yapmaktır.

Doğırmdan Hemen Sonra Süt Gelmezse Ne Yapılmalıdır:

Normal şartlar altında, doğumun hemen arkasından memelere süt gelmekte; ancak bazı durumlarda sütün gelişi 3-5 gün hatta iki hafta gecikebilmektedir. Doğumdan hemen sonra sütü gelmeyen anneler telaşa ve hele üzüntüye hiç kapılmamalı; sütü varmış gibi bebeğini emzirmeye devam etmelidir. Ancak bu arada, gayet tabii ki bebeğin gerekli gıdayı alabilmesi için, deliği küçük açılmış bir biberonla beslenmelidir.

Çoğu anneler, “sütüm olmadığı halde, bebeğimi emzirmeye devam etmemin ne faydası var” diye soracaklardır. Açıklayalım: Memedeki süt torbacıklarına sütün gelişi hormonlar tarafından başlatılmakta ve devam ettirilmektedir. Hormon salgılayan bezler, meme uçlarındaki sinirlere bağlı olduklarından bu sinirler tarafmdan uyarılmayı beklerler. Bu uyarı haberi ise, ancak bebeğin meme uçlarını emmesi ile doğar. Bebek uzun zaman meme emmediği takdirde, hormon salgılayan bezler hiçbir uyarıcı haber alamayacaklarından hormon salgılamayacaklardır. Hormon salgısı olmadan meme içindeki süt torbacıkları süt imâl edemezler. İşte, ilk günlerde sütü olmadığı halde, anneye bebeğini emzirmeye devam etmesini söylememizin sebebi budur.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp