Akciğer Nodülü Nedir

Akciğer Nodülü Nedir hakkındaki bilgiler. Akciğerdeki dokuların büyümesine nodül adı verilir.Bu nodüllerin kanser olup olmadığını anlamak için doktora başvurmak gerekir.Akciğer nodülü nedir hakkındaki makalemiz aşağıda yer almaktadır.

Akciğerde ortaya çıkan nodüllerin kanser olup olmadığını ortaya koymak, takip ve tedavisini gerçekleştirmek son derece komplike bir süreçtir. Konu hakkında uzman görüşü alınmadan yapılacak gereksiz bir ameliyat veya kanser olasılığı yüksek olan bir nodülü sadece takibe almak zararlı sonuçlar doğurabilir.

Bu sayfada akciğerdeki tek (soliter) nodülü olan hastalara nasıl yaklaşılması gerektiğini bazı hastalarımdan örnekler vererek özetlemeye çalıştım.

Akciğerde Soliter (Tek) Nodül Nedir?

 • Akciğerde yerleşen,
 • Çapı 4cm'den büyük olmayan,
 • Vücutta başka bir kanser olmayan,
 • Nefes borusnda tıkanıklık oluşturmamış,
 • Göğüs duvarına (kaburgalar ve adaleler) yayılmamış olan
 • Bir adetten çok olmayan akciğer lezyonlarıdır.

Kısaca SPN (Soliter Pulmoner Nodül) olarak adlandırılan akciğer nodülü aşağıdaki durumlar dikkate alınarak değerlendirilir:

 • Hastanın yaşı,
 • Sigara içme öyküsü,
 • Daha önce geçirdiği hastalıklar,
 • Nodülün radyolojik görünümü,
 • İğne biyopsisi sonucu,
 • PET-CT bulguları

Akciğerdeki tek nodüllerin büyük kısmı (%80) basit sebeplere dayanırken bir kısmı da kanser olabilir. Bu durum araştırmalarla ve bazı durumlarda hastanın üçer ay ara ile çekilen tomografileri ile yapılan takipleriyle ortaya çıkartılır ve buna göre tedavi edilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İyi huylu olduğu kesin olarak tespit edilen nodüller için bir tedavi gerekli olmayabileceği gibi, bazı durumlarda ilaç tedavileri ile nodülün ortadan kaldırılması da gerekebilir.

Şüpheli durumlarda nodüller üçer ay ara ile çekilen tomografilerle takip edilir. Kötü huylu olan veya yüksek şüpheli olan nodüllerde ise cerrahi yöntem ile çıkartılması ve patoloji incelemesine göre uygun tedavinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Neden Ameliyat Olmam Gerekiyor?

Akciğer nodüllerinde ameliyat olmak ya ileri derecede şüpheli durumlarda teşhisin kesinleştirilmesi ya da kanser olduğu kesin olarak belirlenmiş olan lezyonun tedavisi için gerekli olur.

Akciğer kanseri olan bir nodülü basit bir nodül olarak değerlendirip gerekli cerrahi girişim uygulanmadığında bu kanser hızla büyüyerek vücudun diğer bölgelerine yayılarak hastanın yaşamının sonlanmasına sebep olabilir.

Bu nedenle, kanser özelliği taşıdığı kesin olarak anlaşılan ya da kanser olma olasılığı yüksek görülen nodüllerde ameliyat ile bu nodülün alınması kanserin büyümesi ve yayılmasını önleyerek hastanın ömrünü uzatacaktır.

Yorumlar

 • Fat** Ert****
  6 yıl önce
  Hocam annem 65 yaşında her iki akciğerinde ped çekilmesi sonucu 3.5 ve 2cm olmak üzere kitle tesbit edildi ve onkoloji doktuna sevkedildi şu an Sırt ağrısı ve halsizliği var annemin durumu hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim
  • Şifalı Bitkilerim
   6 yıl önce
   Detaylı görüşülmesi gereken bir sorun bu, sorulması gereken bir kaç soru olacak , bu yüzden size ulaşabileceğiniz bir numara bırakıyoruz hemen irtibata geçelim.. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
 • Fİ**** DUR*
  6 yıl önce
  Merhaba hocam benim eşimim sağ akçiğer üst lobda apikal segmentten başlayıp sağ akçiğer üst lop medikal fibrik alan ve pererinde yaygın buzlu cam manzaraları izlenmiştir. Sağ akçiğer üst lop medikal segmende sağ akçiğer üstlob anteri segmende muhlipl sayıda spiküle kontrolü şüpeli nodül imajı çizen yaygın fibrotik alanlar izlenmiş olup en büyüğü yaklaşık 14 mm olarak ölçülmütür. Malignite ekartasonu açısından şüpeli alanların tedavi sonrası kontrol takibi önerilir. sağ akçiğer alt lob lateral segmentte plevraya yakın 4 mm çapında şüpeli nodüler lezyon izlenmiştir. sol akçiğer alt lob superi segmentte sol akçiğer alt lob laterobazal anterobazzal ve posterobazal segmentlerde yaygıns entrilobüler bronşektazik alanlar izlenmiş olup klinik takibi önerilir. Diye test sonucu var elimizde şimdide vücut onkoloji testi istiylar. Eşim 40 yaşında ve sıgara kullanıy bu test sonucu ve nodüller kansemi demek. Yardımcı olursanız sevinirim .İyi çalışmalar
  • Şifalı Bitkilerim
   6 yıl önce
   detaylı görüşülmesi gereken bir sorun bu, sorulması gereken bir kaç soru olacak , bu yüzden size ulaşabileceğiniz bir numara bırakıyoruz hemen irtibata geçelim.. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
 • Gö**** Bag**
  5 yıl önce
  Eşim 47 yaşında sigara kullanıy daha evvel 20 li yaşlarda tuberkuloz geçirmiş suan sağ ta da akciğerde zara yakın nodul tespit edildi boyutu zara yapışık olduğu için tam olculenmedi 0.80 olabilir ama yanilmayayim dedi dokt tomografi rapu 14 gu n sonra çıkacak acaba kötü bir durum olabilir mi kan değerleri nmal

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp