Ağrıyı Engelliyebilirmiyiz

Ağrıyı Engelliyebilirmiyiz

Duyusal alıcılardan beyne giden sinir yolları, tek bir sinir lifinden oluşmamıştır; zincirde çok sayıda bağlantı vardır. Bir kavşakta, sinir lifleri arasında sinyal iletişimi olmalıdır ve bu, taşıyıcı moleküllerin görevidir. 
 
Endorfinler, taşıyıcı moleküllerin karakteristik özelliklerini taklit ederler. Normalde ağrı sinyallerini alan sinir liflerindeki alıcı bölgeleri işgal ederler ancak sinyalleri daha ileriye taşımazlar. Sonuçta, ağrı sinyallerinin beyne ulaşmasını engellerler. Vücutta değişik miktarlarda endorfin bulunur ve üretimini artıracak birçok etken vardır:
 
■ Egzersiz
 
■ Tam gevşeme
 
■ Mutlu ruh hali
 
■ Uyku
 
■ Olumlu düşünme

Ağrı Nedir?

Ağrı genellikle kaslarda incinme, kırık-çıkık, romatizmal hastalıklar gibi belirgin bir nedene bağlı ortaya çıkar. Oysa bazen sinir sisteminin kendisi de ağrıya neden olabilir. Sinir sisteminin hasar görmesi sonucunda oluşan bu uzun süreli ağrıya nöropatik ağrı adı verilir.

Yakıcı, batıcı, bir şey saplanır ya da elektrik çarpar gibi olan ağrıların çoğu, tıp dilinde "nöropatik ağrı" olarak nitelenmektedir.

Ağrı Nasıl Belirti Verir?

Nöropatik ağrı, hastalar tarafından çeşitli şekillerde tanımlanabilir, örnek olarak "batıcı, delici, saplanıcı, yakıcı" tarzda gibi. Çok şiddetli olabilir, uzun süreli olabilir ve alışılagelmiş ağrı kesici ilaçlara yanıt vermez. Nöropatik ağrı, diğer birçok ağrı tipinin aksine genellikle geceleri artar.

Ağrı Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Nöropatik ağrı yaşamlarımızda fiziksel, psikolojik, duygusal ve sosyal etkiler yaratır. Uzun süreli ağrı; uyku bozukluğuna, sosyal yaşamın aksamasına, depresyon ve gerginliğe yol açar. Ağrı, kişiden kişiye farklı derecede olabilir, hatta aynı kişide günün farklı saatlerinde farklı algılanabilmektedir. Ağrı çok şiddetli olabilir; öyle ki, bazı hastalar çalışamaz, hatta giyisilerin yarattığı yanma hissi nedeniyle giyinemez hale gelmektedir.

Ağrı Oluşumuna Yol Açan Durumlar Nelerdir?

Nöropatik ağrıya neden olan başlıca durumlar arasında diyabet yani şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, zona gib enfeksiyon hastalıkları, çeşitli damar hastalıkları, alkolizm, bazı nörolojik hastalıklar ve kanser yer alır. Bu gibi hastalıkları olan kişilerde uzun süreli ağrı ortaya çıktığında nöropatik ağrı olabileceği düşünülmektedir.

Ağrının Sıklığı Nedir?

Nöropatik ağrı genel olarak 1000 kişiden 15’inde ortaya çıkmaktadır.

Ağrı Tanısı Nasıl Konur?

Nöropatik ağrının değerlendirilmesinde en güvenilir kanıt hastanın anlattıklarıdır. Nöropatik ağrı, sinir dağılımına uygun şekilde özel bir yerleşim sergiler, örneğin şeker hastalarında çorap, eldiven, tarzında ağrı oluşması tipiktir. Uzun süreli ağrı, batma, yanma, karıncalanma yakınmalarıyla doktora başvurduğunuzda, doktorunuz size ağrınızla ilgili birçok soru sorabilir ve muayneden sonra bazı tetkikler, kan tahlillerinin yanı sıra sinirlerde hasar olup olmadığını göstermek için yapılan EMG (elektromiyografi) gibi testleri içerebilir. Ayrıca hekiminiz ağrı seviyenizi ölçen kısa anketler de uygulayabilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp