Adet Döneminde Beslenme Ve Örnek Diyet

Adet Döneminde Beslenme Ve Örnek Diyet :

Menstrüasyon (Adet)

genellikle 26 gün ile 30 gün aralıkla oluşan periyodik bir olaydır.Normalde ortalama 125 mİ kadar kanama oluşur. Üç ila yedi gün sürer. Menstrüasyondan bir hafta önce başlayan premenstural tansiyon dediğimiz gerilimin kadınları çok rahatsız ettiğini biliyoruz. Ruhi gerginlik, sinirlilik, yorgunluk, baş ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar.Bu dönemlerde beslenmenin yeterli ve dengeli olması, alkol, sigara, kahve, aşırı çay, tuz tüketiminin iyice azaltılması bu belirtileri asgari düzeye indirir.Menstrüasyon dönemi öncesinde iştahta belirgin bir artış görülmesi normaldir. Bunun nedeni, âdet kanamasının başlamasına yakın metabolik hızın artması, yani iç dünyanın daha yoğun çalışmasıdır. 
 

Oysa ovulasyon (yumurta oluşumu) döneminden bir hafta önce, metabolik hız düşüktür

İşte bu matabolik hız farkı iştahın artmasına özellikle karbonhidrat ve şekerli besinlere ilgi duyulmasına neden olur. Bu durumun bir başka nedeni de kan şekerinin düşmesi olabilir. Menstrüasyon döneminde vücuttaki magnezyum, demir, bakır ve çinko gibi bazı minerallerde azalma görülebilir. Fazladan 1 su bardağı süt veya 2 yemek kaşığı bezelye günlük çinko açığını kapatacaktır. Demir ve bakır kaybının karşılanması için ise 1 tatlı kaşığı pekmez ya da 1 yumurta, salatada roka tüketilmesi yeterlidir. 
 
Magnezyum eksikliği de özellikle menstrüasyon öncesi gerginliğe yol açan faktörlerden biridir. Bu dönemde 1 adet elma ya da 30 gr peynir, kaybedilen magnezyumu yerine koyacaktır. Ayrıca pridoksin denilen B6 vitamini de âdet gerilimlerin de etkilidir. Balık, kuru baklagil (mercimek, nohut, kuru fasulye vb), patates, havuç gibi besinlerin bu dönemde sıkça tüketilmesi gerilimin azalmasına katkıda bulunur. 
 
Gene bu dönemde, yağ ve yağlı besin tüketimi de premenstrüal tansiyonu artırabilir.Menstrüasyon döneminde bazal metabolizma hızı arttığından ek kaloriye ihtiyaç duyulacaktır. Bu süre içerisinde günde eklenecek 150-200 kalori, ihtiyacın kapatılması için yeterli olacaktır ve kilo aldırma açısından zararsızdır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp