Acı Cehre Papaya

Acı Cehre Papaya


Acı Cehre Papaya Tropikal Bölgelerde Yetişen Zayıflamaya Yardımcı Bir Meyvedir


Acı cehre papaya tropikal bölgelerde yetişen yapraklarını dökmeyen büyük çalı veya küçük bir ağaçtır. Acı çehre ile ilgili açıklamalar makalemizde yer almaktadır.Acı Cehre Papaya

Papaya bitkisi yapraklarını dökmeyen, tropikal bölgelerde yetişen büyük bir çalı veya küçük bir ağaçtır. Meyveleri kavuna benzediği için ona kavun ağacı da denir. Güneşli, sıcak, humuslu ve bol sulu topraklarda yetişir. Dişi ve erkek papaya bitkileri ayrı ayrı olup (nadiren birlikte); meyve üretmek için her ikisine de ihtiyaç vardır.

Meyveleri yaz aylarında iyice olgunlaştıktan sonra toplanır. Bitkinin boyu türlerine göre 1,2 - 3,6 m. arasında olabilir.Olgunlaşmamış papaya meyveleri; bazı ülkelerde (Güney Amerika) sebze olarak pişirilmekte veya salatası yapılmaktadır.

Papaya meyvesi; demir, kalsiyum, potasyum, fosfor mineralleri ile A, B1, B2, C vitaminleri ve karoten (carotene - kansere karşı koruyucu bir madde) açısından oldukça zengindir. Fakat modern kullanımı, içerdiği bu vitamin ve minerallerin yanı sıra, meyvelerinde bulunan bol miktardaki proteolitik enzimlerden (Proteinleri eriten ve sindiren enzimler: Papain, Papaya peptidase-A ) kaynaklanmaktadır.

Bu doğal enzimlerden en etkilisi olan papain‘dir. Papain‘ e, mide tarafından salgılanan ve proteinleri sindiren-parçalayan enzim olan pepsin‘ e benzerliği nedeniyle “Bitkisel Pepsin” adı da verilir.

Kullanımı:

Sabah kahvaltısından önce 2 adet akşam yemeğinden önce 1 adet kullanılması tavsiye edilir.


Not:


-Hamileler ve emziren annelerin kullanması sakıncalıdır.SENDE YORUM YAP!

Whatsapp