Kekemelik İçin Okunacak Dua

Kekemelik İçin Okunacak Dua : Kekemelik için okunacka dua burada bulunmaktadır. Bu duayı okuanlar kekemelik ve dil peltekliğine manevi tedavi olarak kullanabilirler.

Taha Suresi: 25, 26, 27, 28. ayetleri bir kaval ağacına yaz. Şayet bu ağacı bulamazsan başka bir ağaç kullanabilirsin. Bu yazıyı yazdıktan sonra bunu iyice kaynat. Sonra kekeme olan kimseye içirmelisin. Bu terkip bittikten sonra konuşma zorluğu olan kimsenin inşallahu teala dili açılır.

Taha suresinin 27'nci ayet-i kerimesi kekemelik çeken, konuşmakta zorlanan kişiye, 7 gün boyunca 21 defa her birerinin başında Besmele-i şerife çekerek okunur ve ağzına "Yâ Şâfî Huu" diye üflenir. Şöyle:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَانِي


Okunuşu: “Bismillâhirrahmânirrahîm… Vahlül ukdeten min lisânî”.

Meali: “(Allah’ım!) Dilimden (şu) bağı çöz.”

Kişi, kendi kendine okuyacak ise,

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ

رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَانِي يَفْقَهُوا قَوْلِي


Okunuşu: "Bismillâhirrahmânirrahîm: Rabbişrahlî sadrî ve yessirlî emrî vehlül ukdeten min lisânî yefkahû kavlî" şeklinde de okuyabilir. Daha kapsamlı ve daha müessir olacağından başka dertlerine de şifa olur.

Hepsinin meali: “Rabbim! Göğsüme/gönlüme genişlik ver. İşimi bana kolaylaştır. Dilimden bağı çöz. Ki sözümü anlasınlar” demektir. [Aynı sure, ayetler: 25-28]

Eskiden hatipler cuma namazlarında cemaate vaaz sırasında düzgün bir belegât için konuşmalarının başlangıç kısmında bu duayı okurlardı. Şimdilerde pek rastlamıyoruz.

Yorumlar

 • Sal** Bal***
  6 yıl önce
  uzmanın ben kekemeyim ama nasıl desem bazen düzgün konusyum bazende bi anda ben anlamadan kekeliyum bazı kekeme vidyoları izliyum onlar gibi degilim onlar cok kekeliyolar bende bazen bi anda düzgün bi anda kekelıyum bazende hekcanlandıgım zaman mesela ögretmen bana bişey sdugu zaman bana bi anda heycan basıyo ben hocaya hic bişey söyliyemiyum mesela lise 1 başladıgım ilk gün hocalar bizi tanımak istedi isim soy isi hangi okuldan geldin nerelsin ben ismimi soy ismimi soledin hangi okuldan geldigimi söliyemedim bilmiyum dedim sonra nerelisin dedi onuda söliyemedim arkadaşlarımla konusurken mesela bazen kekelıyum bazen kekelemiyum mesela toplum icindeyken herkez konusuyo bende konusiyim derken kekeledigim icin rahatsız oluyum sanki üstüme bi agırlık cöküyo cok kötü hissediyum kendimi mesela bişey daha telefonla konusurken babam bazen suyo oglum nerdesın diye bende nerde oldugumu söliyemiyum bana nerdesin dedigi zzaman üstüme bi agırlık cöküyo kıp kırmızı oluyum bişeyde diyemiyum babam annem abim 3 ündede allaha şükür kekemelik yok bi tek bende war allahın izniyle kekemelikten kurtulucam okula giderken Minübüste okula yaklastıgımız zaman müsayit yerde indir demek istiyum abiye diyemıyum vee bu yüzden bazen okulun baya bi ilerisinde iniyum yürümek zunda kalıyum Diyiceklerim bukadar .
  • Şifalı Bitkilerim
   6 yıl önce
   Kekemelik, konuşmanın akıcılığı ve ritmi ile ilgili bir iletişim bozukluğudur.Düşünce,Travmatik,Hız,Nefes ve duygu durumu gibi 5 çeşidi vardır . %100 tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır . Sebebine göre tedavi süreci değişecektir . Tedavi ile ilgili izlediğimiz yol için linke tıklayabilirsiniz. tıklayınız Geçmiş olsun. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp