Balık Burcunda Doğan Ünlüler

Balık Burcunda Doğan Ünlüler


Balık Burcunda Doğan Ünlüler Hakkında Bilgiler


Balık burcunda doğan ünlüler arasında dünyanın en önemli isimleri yer almaktadır bunlardan biriside Albert EİNSTEİN'dir.Balık burcunda doğan ünlüler hakkında daha fazla bilgi almak için makalemizi inceleyiniz.


 • Albert Einstein
 • Galileo Galilei
 • Vivaldi
 • Ursula Andress
 • Elizabeth Taylor
 • Frederic Chopin
 • ROSa Luxemburg
 • Georg Friedrich Handel
 • Ornella Mutti
 • Suna Yıldızoğlu
 • Füsun Önal
 • Victor Hugo
 • Salvador Dali
 • Mihail Gorbaçov
 • Paolo Pasolini
 • Michelan Gelo


Albert Einstein: Albert Einstein (14 Mart 1879 - 18 Nisan 1955), Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi.Almanya'nın Ulm kentinde dünyaya gelen Einstein, yaşamının ilk yıllarını Münih'te geçirdi. Lise eğitimini ve yüksek eğitimini İsviçre'de tamamladı fakat bir üniversitede iş bulmada yaşadığı zorluklar nedeniyle bir patent ofisinde müfettiş olarak çalışmaya başladı. 1905 yılı Einstein için bir mucize yıl oldu ve o dönemde kuramları hemen benimsenmemiş olsa da ileride fizikte devrim yaratacak olan dört makale yayınladı.

Galileo Galilei: Galileo Galilei (15 Şubat 1564 - 8 Ocak 1642) İtalyan fizikçi, matematikçi, gökbilimci ve filozof.
Galileo hem yüzyıllardır hakim olan Aristoteles akımından, hem de Kutsal Kitap'tan şüphe duyarak Orta Çağ'daki bilim anlayışında devrim yaratmıştır. İtalya'nın Pisa kentinde dünyaya gelen Galileo, ilk önce tıp eğitimine başlamış, sonra ilgisi matematik ve felsefeye dönmüştür. 25 yaşında Matematik profesörü olan Galileo, genç yaşlarından itibaren hareket hakkında kendi başına deneyler yapmaya başlamıştır. 1609'da yapılmış basit bir teleskoptan ilham alarak daha üstün teleskoplar geliştirmiş ve uzay hakkında daha önce hiç yapılamamış gözlemler yapmıştır.


Vivaldi: Antonio Vivaldi (4 Mart 1678; Venedik - 28 Temmuz 1741; Viyana)
, İtalyan barok klasik müzik bestecisi, virtüöz kemancı ve rahip. "Kızıl rahip" lakabıyla tanınan Vivaldi, beş yüzden fazla konçerto bestelemiştir ve konçertonun babası olarak anılır. En bilinen eseri, Dört Mevsim Konçertosu adlı eseridir.

Ursula Andress:
Ursula Andress (d. 19 Mart 1936, Ostermundigen, Bern, İsviçre), Altın Küre ödüllü sinema aktrisi olan Andress 1960'ların Seks Sembolü olarak anılıyordu. 1962 yapımı James Bond serilerinin ilk filmi olan Dr. No (film)'ndeki Bond Kızı Honey Ryder rolüyle tanındı. Ursula Andress ayrıca İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca biliyor.

Elizabeth Taylor: Dame Elizabeth Rosemond Taylor (d. 27 Şubat 1932 - ö. 23 Mart 2011) iki kez Oscar kazanmış Liz Taylor olarak da tanınan İngiliz oyuncu. 79 yaşında kalp yetmezliğinden dolayı hayatını kaybetmiştir.Taylor oyunculuk becerileri ve güzelliğinin yanı sıra Hollywood da yaşam tarzı ve yaptığı çok sayıda evliliğiyle de tanınmaktadır. Taylor Hollywood'un altın çağının büyük oyuncularından biri olarak kabul edilir.

Frederic Chopin: 'Fryderyk Franciszek Chopin' (okunuşu: Şopen) (1 Mart 1810, Zelazowa-Wola, Polonya - 18 Ekim 1849, Paris), Romantik dönemin önde gelen Polonyalı piyanist ve bestecisi. Bazı kaynaklarda doğum günü 5 Mart olarak gösterilir.
Babası Fransız, annesi Polonyalı olup ömrünün büyük kısmını şöhretini kazandığı Paris'te geçirmesine ve klasik müzik literatüründe Fransız ismiyle anılmasına rağmen gönlü her zaman o dönem Rus işgali altındaki vatanı Polonya'da olmuştur. Bu durumu ile Chopin devrinin önemli karakterlerindendir. Milli sınırların üzerinde bir müzisyendi denebilir. Zaten 19.yyda ortaya çıkan yeni tip bir sanatkarın veya dahi virtüozların hali milli bir sanatkar olmaktan çok evrensel bir sanatkar olmaktır.

ROSa Luxemburg: Rosa Luxemburg (d. 5 Mart 1871 - ö. 15 Ocak 1919), Polonya doğumlu Alman marksist politika teorisyeni, filozof ve devrimci.1871 yılının (bazı kaynaklara göre 1870) 5 Mart'ında Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Polonya'da doğdu. Daha genç yaşlarında sosyalizmle tanıştı ve dönemin solcu gruplarında yer aldı. Daha 18 yaşındayken içinde bulunduğu gruplar ve politik görüşü yüzünden İsviçre'ye kaçmak zorunda kaldı. 1889'da Zürih Üniversitesi'ne girdi. Burada felsefe, tarih, politika, ekonomi ve matematik öğrenimi gördü, hayatında büyük etki bırakacak isimlerle tanıştı.


Georg Friedrich Handel:
Georg Friedrich Händel (d. 23 Şubat 1685 Halle, Almanya - ö. 14 Nisan 1759 Londra, İngiltere), müzik tarihine opera, oratoryo, kantata, düet gibi vokal eserleriyle geçen Alman klasik batı müziği bestecisi. 42 yaşından sonra İngiliz vatandaşı olmuş, Georg Friedrich Häendel olan adını George Frideric Handel olarak değiştirmişti. Hiç bir ülkenin ulusal biçemini simgelemeyen uluslararası nitelikte bir besteci olan Handel, yaşamında büyük üne kavuşmuş ve ününü ölümünden sonra da sürdürmüştür.

Ornella Mutti: Ornella Muti (d. 9 Mart, 1955) İtalyan aktris.
Roma'da Francesca Romana Rivelli'de doğdu. Napoli doğumlu bir baba ve Estonya'lı bir annenin çocuğudur. Ablası Claudia Muti'dir. (d. 1951)
Muti, iki kez evlenmiştir, birinci eşi Alessio Orano (1975-1981), ikinci eşi ise Federico Facchinetti (1988-1996)'dir.
Üç çocuğa sahiptir: Naike Rivelli (d. 1974), annesine benzerliği ile tanınan ve İspanyol film yönetmeni José Luis Bermúdez de Castro


Suna Yıldızoğlu:
Suna Yıldızoğlu (d. 26 Subat 1955) Gerçek adı: Sonja Eady sinema ve dizi oyuncusu.
Sanatçı Kayhan Yıldızoğlu ile evlendikten sonra sinema oyuncusu olan Suna Yıldızoğlu, Çetin Alp ile 8 yıl yaşamış. 2000 senesinde sahne ve sinema'dan ayrılıp çocuklarının eğitimi için gittiği Avustralya'ya yerleşerek iş hayatına atılmıştır. 1981'de girdiği 17. Altın Orfe yarışmasında Özel Burgaz Ödülü ve Gazeteciler Ödülünü kazanmış. 1978- 2000 senesine kadar ses sanatçısı olarak çalışmış.

Füsun Önal: Füsun Önal (1947, İstanbul), Türk şarkıcı, yazar, oyuncu, fotoğrafçı. Ailenin tek çocuğu olarak İstanbul'da dünyaya geldi. 11 yıl klasik piyano dersleri ve 2 yıl şan dersleri aldı. Öğrencilik yılları Ankara'da geçen Füsun, TED Ankara Koleji'nden mezun oldu. Ank.Üniv.DTCF.İng.Dil.Ed. bölümünde okurken Erol Pekcan Caz Orkestrasında caz şarkıları söyleyerek şarkıcılık kariyerine başladı.


Victor Hugo:
Victor-Marie Hugo (d. 26 Şubat 1802 Besançon - ö. 22 Mayıs 1885 Paris) Fransız şair, yazar, devlet adamıdır.Victor Hugo 26 Şubat 1802'de Fransa'da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra kendini tümüyle edebiyata adadı. 1824 yılında Fransız coşumcularının (romantikler) yayın organı olan La Muse Française dergisini kurdu. Cenacle adını taşıyan coşumcu sanatçılar çevresinin üyesi ve onun odak noktası oldu. 1830-1843 arasında en verimli dönemlerinden birini yaşadı.


Salvador Dali:
Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí y Domènech, kısaca Salvador Dalí (d. 11 Mayıs 1904 - ö. 23 Ocak 1989), Katalan sürrealist ressam. Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenmiştir. En iyi bilinen eseri olan Belleğin Azmi,ni 1931'de bitirmiştir.
Dalí, ressamlığın yanı sıra heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilikle de ilgilenmiş, Amerikalı animasyoncu Walt Disney ile beraber yaptığı Destino adlı kısa çizgi film, 2003'te "en iyi kısa animasyon filmi" dalında Oscar adayı olmuştur.
Katalonya doğumlu olan Dalí, 711 yılında İspanya'yı fethetmiş olan Mağribiler'in soyundan geldiğini iddia etmiş, "süslü ve cafcaflı olan her şeye, lüks hayata ve doğu kıyafetlerine olan düşkünlüğünü" de "Arap kökeni"ne bağlamıştır.

Mihail Gorbaçov: Mihail Sergeyeviç Gorbaçov (Rusça Михаи́л Серге́евич Горбачёв, Ukraynaca Миха́йло Сергі́йович Горбачо́в), SSCB devlet adamı. 1985'den 1991'e kadar Sovyetler Birliği'ni yöneten lider. Gorbaçov'un perestroika (yeniden yapılanma) ve glasnost (açıklık) adını verdiği reform çalışmaları Soğuk Savaş'ı bitirdi ancak bu reformlar Sovyetler Birliği Komünist Partisinin ülkede politik üstünlüğünü kaybetmesine ve sonrasında da Sovyetler Birliği'nin dağılmasına neden oldu. Gorbaçov, 1990'da Nobel Barış Ödülünü kazandı.

Paolo Pasolini: Pier Paolo Pasolini, (5 Mart 1922- 2 Kasım 1975) İtalyan film yönetmeni, senarist, şair.Pier Paolo Pasolini 5 Mart 1922‘de Bolonya‘da doğdu. Babası piyade subayı Alberto Pasolini, annesi ilkokul öğretmeni Susanna Colussi idi. Babası Ravennalı köklü bir aileden geliyordu. 1921 yılında Casarsa‘da evlendiler ve Bolonya‘ya taşındılar.

Michelan Gelo: Michelangelo Buonarroti (6 Mart 1475 - 18 Şubat 1564) Ünlü İtalyan rönesans dönemi ressam, heykeltıraş, mimar ve şairidir. Tam adı Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni.
Michelangelo, 6 Mart 1475'te Arezzo yakınlarında Caprese‘de doğar. Ailesi, o daha bir aylıkken Floransa‘ya taşınır. Annesi, kendisi altı yaşındayken ölen Michelangelo, 13 yaşına geldiğinde Floransa‘da Domenico Ghirlandaio‘nun yanına öğrenci olarak verilir. Bertoldo di Giovanni‘nin zamanında, Medici ailesine ait olan San Marko bahçesinde çalışan genç Michelangelo, bu arada Lorenzo de' Medici ile tanışır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp