Serratus Anterior

Serratus Anterior: Serratus anterior, kolun altında yerleşmiş olmasına rağmen aslında bir omuz kasıdır. Kasın kaburgalarınız ve kürek kemiğinizin iç kısmına tutunması, kürek kemiğini döndürmek için manivela gücü vererek ve omuz eklem soketini yukarı çevirerek kolunuzu yukarı kaldırmanıza izin verir. Omuz eklemini yukarı kaldırma yeteneği olmadan kolunuzu başınızın üzerine kaldıramazdınız. Normalden fazla havaya ihtiyacınız olduğunda serratus anterior kasları, kaburgaları kabartıp nefes almaya yardımcı olur. Judy gibi göğüs solunumu yapan kişiler bu kasları aşırı yorar. Judy, 27 yaşında sosyal hizmet uzmanıdır ve stres altında göğsüne ona nefes aldırtmayacak kadar keskin bir ağrı saplanmaktadır. İş yerinde her gün stres altındadır. "Ağrı m olduğunda akciğer kapasitemin sadece % 1O'unu kullandığımı hissediyorum ve daha hızlı nefes alıyorum. Merdivenleri çıkamıyorum, kıpırdayamıyorum, hiçbir şey yapamıyorum. Etrafim metal bir bantla sarılmış gibi. Derin nefes alamıyorum, gülmek, öksürmek veya burun çekmek çok ürkütücü. Yeterli nefes alamadığımı hissediyorum. Başını dönüyor. Daha da kötüleştiğinde sırt spazmım da oluyor." Judy'nin serratus anteriorlarında aşırı hassas, uyuyan tetik noktalar bulundu. Bir ağrının geleceğini hissettiği zaman parmak uçlarıyla serratus anteriara nasıl masaj yapacağı öğretildi. Atak ne kadar şiddetli olursa olsun birkaç saat içinde ağrısını geçirebilmeyi becermekteydi. Önlem olarak da gevşemeyi ve karın solunumu yapmayı da öğrenmeye çalışıyor.

Belirtiler Serratus anterior tetik noktaların ağrısı, genellikle kürek kemiğinin yanı ve çoğu kez alt ucunun orta arka kısmında hissedilmektedir (Şekil 7.12, 7.13 ve 7.14). Bazen ağrı, ön kol ve kolun iç yüzüne ve elin küçük parmak tarafına (ulnar) yayılır. Bu ağrı şablonu,akciğer hastalığı veya kalp krizini çağrıştırır. Eğer miyofasiyel ağrıya aşına değilseniz gerçek nedeni sır olarak kalabilir (1999, 887-892). Serratus anterior tetik noktaları ile ağrısız ne derin bır nefes alabilirsiniz ne de alabilirsiniz ne de tamamen nefes verebilirsiniz. Diyafram solunumu ağrılıdır, sonuç olarak yüzeysel göğüs solunumuna mecbur kalınır. Sorunlu serratus anteriorlar, atletlerin aşina olduğu yan ağrısının nedeni olabilir. Böğür ağrıları, diyafram veya interkostal tetik noktalarından gelebilir. Serratus anteriordaki sertlik yüzünden omuzlarınızı geriye itöek ve geriye ulaşmak zorlaşır. Kaburgalarınızın çekilmesi, göğsünüzü aşırı hassas hale getirir. Serratus anterior tetik noktaları, kalp krizine eşlik eden ağrıya katkıda bulunur (1999, 887-892).Akciğer zarı iltihabı, serratus anterior tetik noktaları oluşturmaz ancak başka nedenlerden dolayı tetik noktalar varsa, akciğer zarı iltihabı olan hastanın hissettiği ağrı ve nefes verme güçlüğüne katkı-da bulunur. Serratus anterior sorunluysa kuvvetli solunuma katkısı olan skalenler, stemokleidomastoid ve serratus posteriorlara ekstra yük yüklenir. Bunun sonucunda baş ve çene ağrısından el uyuşmasına kadar bir dizi yanlış tanıya yol açabilecek belirtilere neden olur (1999,894).

Nedenler Spor aktivitelerinde olduğu gibi hızlıca ve çok nefes almanız gerektiğinde serratus anterior kasları göğsü genişletmek için kaburgaları çeker. Bu nedenle özellikle antrenmansızsanız atletik egzersizler, bu kasları aşın yorar. Yan ağrısı çok iyi antrenmanlı profesyonel atletlerde değil amatör veya güçsüzleşmiş atletlerde görülür. Serratus anteriorlar, kol ve omuz hareketlerinde aktif rol aldığı için hazırlıksız olarak tenis, yüzme, koşu, şınav ; barfiks, halter, kulplu beygir, halka yarışmalarına katılmak bu kasları yorar. Şiddetli öksürüğe neden olan solunum hastalıkları, serratus anterior kasındaki tetik noktalan etkinleştirebilir, Sırt ve yan ağrıları gelişmesi zatüre veya zatürcenp (plörezi) gelişiyor hissi verebilir. Alışkanlığa bağlı stres ve duygusal stres altında aşırı nefes alıp verme serratus anterior kasındaki tetik noktalan etkinleştirebilir, Neden oldukları ağrı, sizin sorunun gerçek olduğundan daha fazla olduğunuzu sanıp korkmanıza neden olur eğer doğru bilgilendirilirseniz sorunu çözmek kolaydır. Serratus anterior kendi kendine tedaviye mükemmel yanıt verir.

Tedavi Esas serratus anterior tetik noktasını koltuk altının 10-12 cm altında yanınızdaki en belirgin kaburganın üzerinde bulabilirsiniz. Burası genellikle en hassas noktadır. Bu tetik nokta çok etkinse gerçekten hiç dokunmak istemeyeceksiniz çünkü bu, gerçekten canınızı acıtır. Neyse ki sonuç almak için çok basınç gerekmemektedir. Tetik noktaların kasın tutunduğu dokuz kaburganın herhangi birinde olabileceğini unutmayın. Eğer ağrıdan kurtulamıyorsanız koltuk altındaki tüm kaburga bölgesini arayın. Kaburgaların alt ucuna tutunan abdominal oblikler de o tarafta ağrıya neden olabilir. Subskapularis kasına masaj uygulamak için koltuk altına ulaştığınızda aşırı ağrı oluşması, yanlışlıkla komşu serratus anterior tetik noktalarına basınç uygulanmasına bağlı olabilir. Serratusun arka yansı subskapularis ve kaburgalar arasında yer alır. Olayı kafanızda resmedebilmek için omuz ve sırt kaburgalarınızın salam ve kaşarlı sandviçin iki dilim ekmeği olarak hayal edin. Subskapularis salam ve serratus anterior da peynirdir. Parmaklarınızı koltuk altının arkasındaki oluktan içeri sokup subskapularisi ararken peynir ve salamın arasındadır. Bu pozisyonda tırnaklarınız, subskapularise parmaklarınızın yassı kenarı serratus anteriora temas eder (Şekil 5.26).Parmak uçlan, serratus anterior kasına derin vuruş masajı için kullanılabilir (Şekil 7.15). Parrnaklarınızı korumak için duvara karşı tenis topu kullanın (Şekil 7.16) veya sadece topu elinizde tutup tetik nokta üzerine çekin. Topu ve elinizi kolunuzun arasına sıkıştırarak ekstra basınç uygulayabilirsiniz. Serratus anterior hakkında bilgi sahibi olmak sizi sorunlardan uzak tutabilir. Derin nefes aldığınızda böğrünüzde keskin ağrı veya yeterli nefes alamama hissi gibi erken belirtiler konusunda uyanık olun. Serratusa erken müdahale sorunu baştan halleder. Sorundan baştan kurtulmak istiyorsanız, duygusal stresin kas gerginliğini artırıp serratus anterior kasında tetik nokta oluşumuna yol açtığını aklınızda tutun. e zaman nefesiriizi tuttuğunuza ve ne zaman göğüs solunumu yaptığınıza dikkat edin. Kondisyonlu değilken zorlu atletik aktivitelerden ve özellikle koşudan kaçının. Alışkanlığa bağlı kas gerilimini azaltmanın pratik yolları için 12. bölümü okuyun.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp