Potasyum

Potasyum :

Kimyasal sembolü: K
Hayvanların ve bitkilerin işlevlerini düzgün sağlayabilmeleri için gerekli metalik bir elementtir.
Taze meyve, sebze (özellikle patates), et, süt, bütün unlar, çay, tahıllar ve tuzlar gibi birçok yiyecekte bulunmaktadır. Ortalama bir 2800 kcal bir beslenme 34 gr. potasyum içerir ve birçok insan günde 24 gr. tüketir. Buna rağmen şaşırtıcı bir şekilde alımın %15'i, her fincanda 45 mg. Kadar potasyum içeren kahveyle yapılır. İnsan vücudu yaklaşık olarak 115150 gr. mineral içerir vebunun yüzde 98'i hücrelerdedir. Potasyum sinir sisteminde, kalpte ve kaslarda önemli rol oynar.
Her ne kadar ters işlevleri olsa da görevi sodyumla yakından bağlantılıdır. Potasyum iyonları hücreler arası sıvıda bulunan temel alkalin iyonlarıdır. Hücreler arası sıvıda sodyumla birlikte sinir
sisteminin elektrik potansiyelini sağlar ve kontrol eder. Kas kasılmalarına ve nöromuskuler eksitabilite'ye yardımcı olur. Potasyum ayrıca vücudun osmotik dengesini sağlar ve kalp kasları için gereklidir. Potasyumun
kandan hücrelere alınabilmesi için magnezyum da gereklidir, böylece iki mineralin birlikte desteklenmesi herhangi bir azlığı yok edecektir.
Kandaki normal potasyum miktarı 3.5 ve Smmbol/litre'dir.
Beslenmeyle alınan potasyum sağlığa sodyumda olduğu gibi zarar vermez. Diğer birçok mineralde olduğu potasyum bağırsaklardan alınır ve fazlası ürinle birlikte vücuttan atılır. Eğer alınan potasyum miktarında bir azalma olursa hücrelerdeki ve kandaki potasyum oranı düşecektir. Budurumda K + iyonlarının yerine konmasında, hücreler H + iyonlarını ve protonları kullanırlar. Bunun sonucunda, hücrelerin asiditesinin değişmesi, problemlere neden olabilir. Orinde artan oranda potasyum kaybı alkol, kahve ve şeker kullanımının artmasıyla ortaya çıkar. İdrar sökücü ilaçlar da potasyum ve magnezyum kaybının artmasına neden olur. Bu nedenle bu ilaçların kullanımının arkasından hastalarda potasyum kontrolleri yapılır.
Bu mineralin eksikliğiyle ilgili belirtiler kas zayıflığı, halsizlik, sıvı birikmesi, iştah kaybı, susuzluk, pekiik, düşük kan basıncı ve böbrek ve sinir sistemi rahatsızlıklarıdır. Uygun olmayan potasyum seviyesi kalbi de etkiler ve bazı ilaçların etkilerini değiştirir. Örneğin digitalis. Digitalis zehirlenmesi riskini artırır. Bunun tersine kanda yüksek miktarda potasyum, kusma veya uyuşukluk üreten belirtiler, kendini kötü hissetme, zayıflık ve arrhythmia gibi kardiyak problemlerle birlikte fazla miktarlarda su kaybına yol açar. Bu sonunda kalbin durması na neden olur.
Potasyum fazlası böbrek bozukluğu sonucu ortaII çıkabilir ve elektrokardiogram'la (EKG) belirlenebilir.
Çok yüksek miktarlarda potasyum alımı pıhtılaşma engelleyici ilaçların verimliliğini düşürür.
Bu tür ilaçların dozajlarının yaz mevsimi gibi pofasyum miktarı fazla olan sebzelerin yoğun bulunduğu dönemlerde artırılması gerekir.
Potasyum ilavesi çeşitli problemlerin çözümünde kullanılmaktadır. İdrar sökücü ilaçlar kullanılması nedeniyle bu minarelin azaldığı durumlarda kandaki potasyum incelemeleri yapıldıktan sonra, önlem doz olarak 12 gr. veya 24 gr. günlük ekleme yapılabilmektedir. Bu mineral vücut dokularında su birikmesini önlemekle beraber hamilelikte kullanımı önerilmemektedir. Herhangi uygulama yapılmadan önce sıvı birikmesinin sebebi araştırılmalıdır. Kabarıklığın sağlığı tehdit etmediği birçok durumda potasyum tedavisi, vitamin ve minerallerin yapısını bozan idrar sökücü ilaçların kullanılmasından daha güvenlidir. Çok fazla kahve alımı idrar sökücü özellikler içerir ve zengin bir potasyum kaynağı olmasına rağmen potasyum eksikliğine neden olur. Potasyum tabletleri mide problemleri ya da peklik ya da mukus zarlarında hassaslaşmayı tetikleyerek problemlere yol açabilir. Hassas insanlarda bu tabletler on iki parmak bağırsağında ülsere bile neden olabilmektedir. Çok miktarda suyla alınmadıkları takdirde yemek borusuna yapışabilirler. Bazı tabletler yavaş salma şeklinde formüle edilmişlerdir ve diğer tabletlere göre daha az yan etkileri vardır. Potasyum ilaveleri böbrek hastaları tarafından iyi tolere edilememektedirler.
Potasyum ve magnezyum eksikliklerinin belirtileri benzerdir ve birinin gerekenden az miktarda olması diğerinin de eksik olabileceğinin göstergesidir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp