Pektoralis Minör

Pektoralis Minör :

Pektoralis Minör :Pektoralis minör kası, tamamen pektoralis majör kasının altına gizlenmiştir; farklı bir yerleşimi ve çok farklı tutunma yerleri vardır.Genel olarak küçük bir kas olmasına rağmen çok güçlü ve kalındır.Pektoralis minörün üst ucu, kürek kemiğinin ön tarafında omzun önüne doğru çıkan küçük garip bir parçası olan korakoid çıkıntıya tutunur (Şekil 5.8). Kolunuz, dizinizin üzerinde dinlenirken korakoid çıkıntıyı, köprücük kemiğinin hemen altında humerus başının hemen yanında sert bir yuvarlak, sanki cildin altındaki bir bilye şeklinde hissedebilirsiniz.Kasın diğer ucu, her biri göğüs bölgesinin ortasında ayrı bir kaburgaya tutunan üç veya daha fazla bölüme ayrılır. Pektoralis minörün işlevi, korakoid çıkıntıyı aşağıya çekip kolun çeşitli hareketlerinde kürek kemiğinin yerinde kalmasını sağlamaktır. İkincil işlevi ise kaburgaları yukarı doğru çekip spor aktiviteleri gibi durumlarda göğsün genişleyip akciğerlerin derin nefes almasına yardımcı olmaktır.Pektoralis minördeki tetik noktalar, pektoralis majördekiler gibi belirtilere yol açar ancak pektoralis minör tetik noktalarının Aaron vakasında anlatıldığı gibi kendine özgü etkileri de vardır.52 yaşında bir otomobil firmasında yönetici olarak çalışmakta olan Aaron'un sol omzunun önünde, on yıl önce yaptığı voleybol maçından sonra başlayan tekrarlayıcı ağrıları vardır. Parmakları çoğu zaman uyuşuktur. "Fizik tedavi dahil hemen her şeyi denemiştim ama işe yaramadı". Omzunu güçlendirmek için Aaron, havuzda hidro aerobik yapmaktaydı.Aaron'un skalen ve pektoralis minör kaslarında aktiftetik noktalar bulundu. Soldakiler sağa göre daha aktifti. Sol pektoralis minöre yapılan basınç, omuz önündeki ağrı ve elindeki uyuşukluğu artırdı. Sorunun ve çözümün bu kadar basit olduğuna inanamadı. Bir seanslık profesyonel masajı ve kendi kendine masajı öğrendikten sonra Aaron, uzun süreli ağrı ve uyuşukluğundan üç haftadan az bir sürede kurtuldu.

Belirtiler Pektoralis minör için yansıyan ağrı şablonu aşağı yukarı pektoralis majörün klavikular kısmının yansıyan ağrı şablon ile aynı olup esas olarak omzun önünde hissedilir (Şekil 7.10).Ağrı bazen tüm göğüs, iç kol, dirseğin içi, elin ulnar tarafı ve 3, 4 ve 5. parmaklara yayılır. Diğer pektoral kasların tetik nokta ağrıları gibi bu ağrı dağılımı da kalp ağrısıyla karışabilir (1999,844-852).Pektoralis minör kasının gerginliği nedeniyle kolun esas nörovasküler (sinir ve damarlara ait) yollan olan koltukaltı atardamarı ve kol sinirleri sıkışabilir. Pektoralis minör tarafından kol ve elin kan akışı o derece kısıtlanabilir.İki bilekte nabız alınamaz hale gelir. El ve parmaklarda şişme, pektoralis minör tetik noktasının belirtisi değildir; bu skalenlerin altından geçen koltukaltı toplardamarın kasılı skalenlerin altında sıkışmasının belirtisidir (1999, 847-851; Rubin 1982, 107-110).Ön kol, el veya parmaklardaki uyuşma, kol sinirleri sıkıştıran sıkı pektoralis minör nedeniyle olabilir ve karpal tünel sendromu veya periferik nöropati gibi yanlış tanılar alabilir. Skalenler de aynı belirtilere ve aynı yanlış tanılara neden olabilir. Skalenler ağrısını genellikle göğse pektoralis minörün olduğu yere yollar ve oradaki tetik nokta gelişiminin bir nedenidir (1999, 848-851).Kısalmış pektoralis minör nedeniyle gelişen yuvarlak omuzlu duruş, alt trapezius kasındaki gerilmeye bağlı olarak sırtın orta kısmında ağrıya neden olabilir. Pektoralis minördeki aşırı gerilim, kürek kemiğini ileri doğru çeker ve bu kemiğin sırttan çıkmasına neden olur. Alt trapeziusun tetik noktaları ile zayıflayıp pektoralis minörün çekmesine karşı koyamadığı durumlarda kürek kemiğinin bu "kanatlanması" daha da kötüleşir. Pektoralis minördeki bu gerginlik, kürek kemiğinin göğüs kafesindeki hareketlerini kısıtlar. Sonuç olarak kolunuzu başınızın üzerine kaldırmak ve arkanızdaki bir şeye erişmek çok zor olabilir. Pektoralis minöre tedavi amaçlı gerilim uygulamak, savunmasız tutunma yerlerinde yarattığı gerilim sebebiyle tavsiye edilmez (1999, 852; Lewit 1991,198-199).

Nedenler Hiperventilasyon (aşırı nefes alma) veya göğüs solunumu yapma eğilimi, kronik öksürüğün de yapabileceği gibi pektoralis minörü aşırı yorabilir. Omurga travması, pektoralis minör kasını aşırı gerip tetik nokta gelişimine neden olabilir. Sırt çantası veya çanta askılarının basıncı, dolaşımı bozarak tetik noktalara neden olabilir. Spor veya işyerinde kolun zorlu, tekrarlayıcı ve aşağıya doğru hareketleri, bu kasları yorarak tetik noktalar oluşturur. Alışkanlığa bağlı çökük, düşük omuzlu, baş önde duruş alışkanlığı pektoralis majör ile birlikte pektoralis minör tetik noktalarını başlatır ve dirençli hale getirir. Pektoralis minör kaslarında sorunlarınız varsa bunlara yol açabilecek ve sürekli hale getirecek hareketleri gözden geçirin. Stres altında bilinçsiz olarak nefesinizi tutuyor, hızlı nefes alıyor, karınla değil göğüs kafesinizle yüzeysel nefes alıyor olabilirsiniz. Kambur duruş, göğüs kaslarını kısalmış ve daha sıkı hale getirir.Ağır kaldırmak, skalenler gibi pektoralis minörü de yoracaktır.Elleriniz dışarı da ve önde veya baş üzerinde kollarınızIa uzun süre çalışmak da aynı etkiyi yapar. Skalen ve pektoralis minörlerdeki tetik noktalar, el ile kollardaki ağrı, uyuşukluk ve karıncalanmanın çoğunu oluşturur. Pektoralis minör ve skalenlerdeki tetik noktaları düzenli olarak kontrol edin. Sadece 1-2 saniyenizi alır. Dokunduğunuzda bu kaslar ağrımamalı; hassasiyet hemen etkinleşebilecek latent tetik noktaya işaret eder.

Tedavi Kasıldığında kabarmasıyla pektoralis minörün yerini saprayabilirsiniz. Kasılmadan pektoralis minoru kasmak için elinizi arkada toplayıp sıruoızla duvara veya sandalyenin arkasına doğru itin.Bunu yaparken diğer elinizi südakat işareti yapar gibi göğsünüze koyun, bu şekilde parmak uçlannız pektoralis minör Kasının kasılmasını hissetmek için doğru yerde olacaktır (Şekil 7.11).Kasın farklı kısımlarındaki liflerin farklı boyları nedeniyle pektoralis minör içinde birden fazla Şekil tetik nokta bulunabilir. Korakoid çıkıntıdan başlayıp göğüste çapraz olarak aşağıya dolu desteklenmiş parmaklarla çok yavaş, derin kısa vuruşla masaj yapın (Şekil 7.6). Masaj uyguladığınız tarafın tersindeki elinizin parmak uçları tetik nokta üzerinde olmalı. Destekleyen el basınç uygulamalı. Pektoralis minör kası, göğüs tarafından maskelenemeyecek kadar yukarıdadır.Eğer göğüs dokusu yolunuzun üzerindeyse pektoralis majörde tarif edildiği gibi sırtüstü yatın.Parmaklarınız için duvara karşı tenis topu daha iyidir. Eğer burnunuz duvara çarpıyorsa bu hareketi, kapı kenarında yapıp kafanızı kapı boşluğuna verebilirsiniz. Knobble ve desteklenmiş yumrukda parmaklarınızı korur. Göğsünüzün kenarlarına kadar gidebildiğinize emin olun çünkü pektoralis kasların kapladığı alan ufak tefek insanlarda dahi oldukça fazladır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp