pectineus kası

Pektineus iç uyluk grubunun en yüksek kasıdır, kasık çizgisinin hemen altındaki bir çöküntüde uzanır, İlginçtir ki pektineus kelimesi "tarak"ın Latincesi olan pecten'den gelir. Pektineus, eski zamanlarda kadınların saçlarına taktıkları uzun dişli tarakların şeklinde ve boyundadır, Kasın bir tarağın dişlerini andıran çizgileri de vardır.Pektineus, kasık kemiğinin alt yüzüne ve tepesine yakın bir yerde uyluk kemiğinin arkasına tutunur. Bu tutunuşu pektineusun uyluğu içeri veya ileri hareket ettirebilmesine ya da dışa döndürebilmesine olanak sağlar. Bu kas, bacak bacak üstüne atabilmenize yardım eder.

Belirtiler

36 yaşındaki masaj terapisti Darren'ın sağ kasığında pektineus sorununun tipik bir örneği olan keskin bir ağrı vardı. Ağrısı yürüdüğünde, özellikle de uzun adımlar attığında artıyordu. Kasları iyi biliyordu. bu yüzden ağrının önceki gün bir frizbinin arkasından koşarken incittiği sağ pektineusundan geldiğini fark etti. Kendi kendine uyguladığı derin masaj sorunu bir günde çözdü. Pektineus tetik noktasından gelen ağrı, kasığın derinliklerinde, bacağın vücutla birleştiği çizginin hemen altında meydana gelir (Şekil 9.31). Keskin bir ağrı veya derin bir sızı şeklinde hissedilebilir, çoğu kez kalça ekleminin kendisinden geliyormuş gibidir. Uyluğun aşırı uzaması ağrıyı artırır ama başka türlü bacağın hareketi kısıtlanmaz.Psoas, grasilis ve üç addüktör kası dahil birçok diğer kasın, kasıkta ağrı yapabileceğini unutmayın (1992, 136-237).

Nedenler

Beklenmedik düşme ve kaymalar, pektineusun aşırı kasılması ile gerilmesine neden olabilir. Pektineusun koşma yarışları veya jimnastik sırasında zorlanarak gerilmesi veya kasılması genellikle tetik noktalar yaratır. Kondisyonlu değilken koşmak özellikle çok zararlıdır.Futbolda ayağın üst kısmı ile uzun bir vuruş yapmak, bu kası fazla çalıştırabilir. At sürerken dizlerinizle atın yanlarını kavramak, pektineus kasları için çok yorucudur.Bacakların kuvvetle birleştirilip ayrılması, pektineus kasları ve iç uyluğun diğer kaslarında çoğu kez tetik nokta gelişmesine yol açar.Özellikle de bacak bacak üstünde veya bacaklar sıkıca kapalı iken çok fazla oturmak pektineus için kötüdür. Bacakları birbirinden çok ayırmak da pektineus kaslarını incitebilir. Kalça protez ameliyatı,pektineus kasında tetik noktalar meydana getirir ve hastayı da inatçı "muammalı" bir ağrı ile baş başa bırakabilir (1992, 236-240).Pektineus kaslarınızı korumak için uzun süreler, bacak bacak üstünde veya bacaklarınız sıkıca kapalı iken oturmayın. Eğer koşarken, spor sırasında, jimnastik veya egzersiz yaparken bir pektineus kasınızı zedelediyseniz, iç uyluk kaslarınızı tam olarak hangi hareketin aşırı germiş veya kasmış olabileceğini anlamaya çalışın. Bu hareketler, bacağınızı diğeri üzerine kuvvetle atmak veya fazla uzun adımlar atmak da olabilir.

Tedavi

Kasık çizgisinin hemen altındaki pektineus kasını bulun. Kalın bir bacakta bu kas, yalıtılmış kasılma ile ayırt edilmek için fazla derinde olabilir ama denemeye değer. Sartorius kasının içine doğru olan yumuşak üçgen şekilli çöküntünün dibinde kası hissedin (Şekil 9.32). Bu 1fYluk üçgeninin sınırlarını inguinalligament (kasıktaki bağ), sartorius ve addüktör longus belirler (sartorius ve addüktör longusun yerlerini belirlemekte yardım için Şekil 9.7 ve 9.3S'e bakın). Kasıldığında bu iki kas, uyluğun tepesinde biraz içeriye doğru kastan bir V oluşturur. Pektineusa her iki elin parmaklarıyla birlikte ayakta iken masaj yapın (Şekil 9.33). Otururken kasa, karşı taraftaki elin desteklenmiş başparmağı ile ulaşabilirsiniz. Bu bölgede kasıktan uyluk siniri,atardamar ve toplar damar geçer, bu yüzden hiçbir çeşit sert masaj aleti kullanmayın. Eğer dikkatli olursanız parmaklarınız kasa zarar vermez. Eğer uyluk atardamarının parmaklarınızın altında attığını hissederseniz sadece biraz yana kayın. Bu bölge kolayca çürüyecektir bu yüzden birkaç gün üzerinde dikkatli çalışın

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp