Hacamat Kimlere Yapılmaz

Hacamat Kimlere Yapılmaz?

Yaşlılara Hacamat;

2-60 yaş arası sağlıklı kişilere rahatlıkla Hacamat yapılır.60 yaş üzeri kişilerde eğer kişinin bünyesi çok zayıf değilse yine hacamat zararı olmaz. Biraz daha dikkatli yaptırmak gerekir.Fakat 80 yaş üzeri hacamat hem faydası olmaz hem de hastanın bedenini yoracağı için 80 yaş üzeri hacamat yapılmaması daha iyi olur.

Kalp pili takan kişilere hacamat

Kalp pili takarı kişiler hacamat yaptırmaları gerekirse biraz daha dikkatli olunmalıdır. Yapılmaması daha iyidir. Yapılırsa da her seansta 3-4 kupadan fazla yapılmaz. Direk pilin takılı olduğu alana yapılmaz.Kafadan veya dizlerden yaparken de dikkatlice acele etmeden yapılmalıdır.

Aşırı heyecanlı kişilere;

Çok heyecanlanan çok korkan kişilere direk hacamat yapılmaz, küçük adımlarla başlanır.Korkan kişilere panik atak gibi psikolojik rahatsızlıkları olan kişilere 1-2 kupa ile başlamak hatta sadece kuru hacamat denilen bardak çekme yapıp bırakma heyecanlarını yatıştırma açısından gereklidir.

Organ nakli yapılmış kişilere hacamatı

Organ nakli yaptırmış kişiler hacamat yaptırabilirler. Sadece ameliyat bölgelerinden hacamat'ta dikkatli olmak gerekir. Örneğin böbrek nakli olmuş birisine böbrek ve böbrek üstü bezlerinden yaparken daha dikkatli olunur. Ama böbrek nakli olmuş birisine kafadan hacamat veya dizlerden hacamat yapmanın hiç bir mahsuru olmaz.Organ nakli yaptırmış kişilere yapılan hacamatın tek riski enfeksiyon kapma riskidir. Zira organ nakli ameliyatı geçiren kişilere doku organ uyuşmazlığını gidermek için ömür boyu kullanmak zorunda oldukları ilaçları vardır. Bu sentetik ilaçlar zamanla karaciğer ve böbrekler de büyük tahribatlar yapmaktadır. Hastanın bağışıklık sistemi çok düşük olmaktadır. Ufak bir çizik dahi iyileşmesi çok uzun zaman alabilmektedir.

Düşük Tansiyon problemi olanlara Hacamati

Düşük tansiyonu olanlara hacamat 3-5 kupadan fazla yapılmaz. Takribi 10 seans 5 kupayı geçmeyen hacamat seanslarından sonra hastanın tansiyonun da bariz iyileşme olur. Düşük tansiyon damarların elastikiyetini sağlayan hormonların ve kimyasalların düzgün salgılanmamasından dolayı damarda genişleme olur. Buda düşük tansiyona neden olur. Uzun fakat düzenli Hacamat seansları artı sülük ve bitkiseller yardımı ile düşük tansiyonu iyileştirmek yönünde Hacamat çok faydalıdır.

Regl dönemindeki adetli bayanlara hacarnat;

Regl dönemindeki adetli bayanlara hacamat yapılır. Hacamat ile temizlik ile adet kanaması ile temizlik iki farklı olaydır. Hatta regl döneminde kuyruk sokumundan yapılan hacamat rahim sinirlerini uyararak hastanın daha rahat bir regl geçirmesine yardımcı olur. Bir çok adet dönemindeki bayana hacamat yaptıktan sonra psikolojik olarak çok rahatladıklarını ve daha rahat regl dönemi geçirdiklerini beyan ettiler.

Varisli Kişilere Hacamat:

Direk varis üzerine hacamat yapmak yerine varisli bölgeye yakın kısma yapmak daha iyi sonuç verir.Yılların birikimini tek seansta temizlemek mümkün olmaz.

Ameliyath kimselere Hacamat;

Bel fıtığı veya benzeri ameliyat geçirmiş kişilere ameliyat üzerine hacamat yapılacaksa asgari 3 ay geçmiş olması gerekir.Bel fıtığı ameliyatı olmuş kişilere ameliyat noktasına yapılacak Hacamat'ta Vakumlama şiddeti asgarı düzeyde olmalı çok dikkatli bir şekilde ehil eller tarafından yapılmalıdır. Eğer ameliyat yapılan noktaya hacamat yapılacaksa vakumlama çok dikkatli ve hafif şiddette olmalıdır. Çizme işlemi esnasında hiçbir yan etki olmaz, ama ameliyat yapılan noktaya vakum daha dikkatli yapılmalıdır.

Hemofili hastalarına

Bir yeri kesilince kanı durmayan hastalara hacamat yapılmaz! Trombosit değerleri düşük olanlara hacamat dikkatli yapılmalıdır.

Platinli Hastalara

Diz kapağında veya eklem yerlerinde platin takılmış hastanın platin takılan bölgesine hacamat yapılmaması daha yerindedir. Şiddetli vakum platini oynatabilir ve bunun neticesinde daha büyük sıkıntılar doğabilir. Bunun yerine sülük takmak daha güvenli olur.

Hamileiere Hacamat

İlk defa hacamat yaptıracak anne adayı eğer daha önce hacamat yaptırmamış ise hacamat için doğumdan sonrayı beklemesi daha uygun olur.Hacamat her ne kadar korkulacak hiç bir yanı olmasada bazı kimselere Hacamat esnasında heyecanlanmaktadır. Aşırı heyecan anne karnındaki bebeğe zarar verebilir.Eğer anne adayı daha önce hacamat yaptırmış, tecrübeli birisi ise Hacamat çok faydalı olur. Hacamat dan sonra anne adayının rahatlığı anne karnındaki bebeğe de faydalı olur.Hacamat ile alman kan sadece deri altmdaki atıl kan göbek kordon yolu Ile aldığı bebeğin besinini etkilemez.Ayrıca Hacamat annede var olan doğal kortizonu artırır. Doğal kortizon ise bebeğin akciğerlerine ve nefes almasına çok fayda sağlar. Anne adayının Hacamat yaptırmasının anneye sağladığı bir çok fayda bebeğin de sağlıklı gelişmesine faydası olur.

Kemoterapi gören hastalara Hacamat

Kemoterapi hastalarına Hacamat için asgari 21 gün beklenmelidir.Kemoterapi esnasında kesinlikle yapılmamalıdır. Hasta kemoterapiden çıktığında bağışıklık sistemi son derece zayıf olur.Bu nedenle Kemoterapiden sonra asgari 21 gün geçtikten sonra Hacamatın bir mahsuru olmaz.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp