Aromaterapi Uygulamaları

Aromaterapi Uygulamaları : Aromaterapi, terapistiniz tarafından sorulan, sağlığınız ve yaşam tarzınız ile ilgili sorularla başlar. Konsültasyon, sıkıntılarınızın tespit edilmesi ve terapinin en etkin şekilde uygulanması için çok önemlidir. Terapistiniz tarafından önerilecek bitkisel yağlar da yapılan bu konsültasyon ışığında belirlenir. Her bitkisel yağın belirli bir işlevi vardır.
Kimi yağlar rahatlatlacı bir etkiye sahiptir, kimileri de toksinleri vücuttan atar. Aromaterapi, masajın rahatlatıcı etkisi ile yağların tedavi edici özelliklerini birleştirir. Bitkisel yağlar yüze, saça, kısacası tüm vücuda masaj yoluyla uygulanır.Kokuların insan sağlığı üzerindeki olumlu etkisinin nasıl oluştuğu tam olarak bilinmemektedir, bugüne kadar yapılan çalışmalar sadece ortaya çıkan etkinin niteliğini ortaya koymuştur.
Bazı çalışmalara göre, burundaki hassas koku alıcıları kokuyu tepki sinyaline çevirir ve bu sinyal de beynin limbik sistemine aktarılır. Limbik sisteme ulaşan kokular, insanın ruhsal durumunu ve duygularını doğrudan etkileyebilir, zihin açıklığını ve konsantrasyonu arttırır.Bitkisel (esanslı) yağlar, ciltteki gözenekler vasıtasıyla sağlanan emilim ve teneffüs yoluyla vücuda girer. Bu yağlar, vücuda girdikten sonra üç şekilde etki gösterir: farmakolojik etkiler, fizyolojik etkiler ve psikolojik etkiler.
Yağların içerdiği kimyasal bileşkeler kan damarları yoluyla vücudun her bir noktasına ulaşır ve bu noktalarda (tıpkı ilaçlar gibi) vücudun kimyasıyla etkileşime girer. Bazı yağlar vücudun belirli bölgeleri açısından özel bir öneme sahiptir çünkü vücut sistemi içinde dengeleyici, teskin edici, yatıştırıcı bir rol oynamaktadır. Yağların vücut tarahn- dan emilimi yirmi dakikadan birkaç saate kadar sürebilen bir zaman dilimi içindegerçekleşebilir, ancak bu zaman diliminin ortalama olarak 90 dakikayı kapsadığı bilinmektedir. Birkaç saat sonra, yağlar vücuttan uçar gider. Bazı yağlar solunum yoluyla teneffüs edilir; bazıları idrar, büyük abdest ve ter yoluyla vücuttan atılır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp