Tüylü Nane

Tüylü Nane (Mentha longifolia)

Diğer Adları:İfnanesi,yabani nane,uzun yapraklı nane.

Ballıbabagiller familyasındandır.30-90 cm boylarında özellikle arka yüzleri beyaz ipeksi tüylerle kaplı dişli kenarlı dar ve uzun sivri yaprakları olan haziran-ekim aylarında dal uçlarında pek çoğu bir arada bir koçan oluşturarak 5 mm boyunda pembe,açık mor,mavimsi beyaz küçük çiçekler açan hoş kokulu Anayurdu Avrupa ve Asya''dır.1900 metre yüksekliğe kadar olan sulak ve nemli yerlerde ,dere,nehir,göl kenarlarında,hendeklerde,patika kıyılarında,ekili alanlarda yetişir.

Ülkemizde Marmara ve özellikle Karadeniz bölgemizde bolca bulunur.Üretimi daldırmayla,kökten ayırmayla ve tohumla yapılır.Bütün nane türleri çok çabuk ürer ve hatta istila edici olabilir.Tohum mart-nisan aylarında seraya ekilir...

Faydaları
- Bitkinin sakinleştirici,mikrop öldürücü,iştah açıcı,mide rahatsızlıklarını giderici,sindirim düzenleyici özellikleri vardır.Akciğer rahatsızlıklarına ,astıma ve migrene kronik bronşit öksürük gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır.Bunun için 40-50 gr yaprak 1 litre kaynar suda demlenip içilir.

- Kuru yaprakların dışardan uygulanması migreni ve sinir ağrısını keser.

- Mutfakta başta domates çorbası olmak üzere çeşitli yemeklere ekilir.


TÜYLÜ NANE AÇIKLAMA 2

MENTHA LONGİFOLİ

Astım, migren, akciğer hastalıklarında, mikrop öldürücü, midevi, hazmı kolaylaştırıcı, iştah açıcı, kuvvet verici olarak kullanılır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp