Taş Yoncası

Diğer İsimleri: Koç boynuzu, Pire otu, Tıbbî kokulu yonca,Sarı yonca, Taş yoncası, Bal yoncası

Baklagiller familyasından, boyu 30-150''cm yi bulan bitkidir. Kökleri derinlere giden kazık bir köke sahiptir.Haziran-Eylül ayları arasında, güzel kokulu, küçük, sarı renkli çiçekler açar.Orta Avrupa ve Batı Asya bitkisi olup, yurdumuzda özellikle Trakya, Ankara, Bayburt, Ayancık, Trabzon ve Erzincan bölgelerinde bol miktarda yabani olarak bulunmaktadır. Ekilmemiş topraklar, harabelikler, orman kenarları ve çayırlarda rastlanabilir.

Kullanılışı: Taşyoncasmın çiçekli ve yapraklı dalları kullanılır. Bu dallar temiz bir yere serilmek suretiyle, fazla güneşli olmayan bir ortamda kurutulur. Kurutulduktan sonra yaprak ve çiçekler ayıklanıp dallar atılırsa bitkinin etkili maddesi yoğunlaşır. Daha sonra suyla kaynatarak içilir. İki kahve kaşığı kurutulmuş ince kıyılmış Kokulu yonca otundan demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilir. 5-10 dk bekledikten sonra süzülerek içilir.

Bileşimi: Melilot asidi, az miktarda uçucu yağ, flavon glikozidleri, tanen, madeni maddeler ve etkili madde olarak kumarin ihtiva eder.

Bölgesi: Ormanlık Alan, Tarla Kenarları, Harabeler, Kayalıklar

Tıbbi Etkisi: Eski Yunanlılar ve Romalılar tarafından kullanılmaya başlanan taş yoncası göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü, yatıştırıcı, barsak gazlarını giderici ve ishal kesici etkilere haizdir. Taşyoncasından elde edilen kumarin tıpta önemli bir ilaçtır. Karaciğerde kandaki pıhtılaşma faktörlerinin yapımını engelleyerek kanı sulandırır. Tıkanık damarları açar ve tıkanmayı engeller. Kumarin''in keşfedilmesi olayı ilginçtir.

Wisconsin''li çiftçiler bu yoncadan fazla miktarlarda yiyen sığırların kanamalarla öldüğünü farkedip, bölgelerindeki kimyager Kari Paul Link''den konuyu araştırmasını rica etmişlerdir. Yıllar süren araştırmalardan sonra Link, bu yoncada pıhtılaşmayı engelleyerek kanamaya yol açan kumarini keşfetmiştir. Bu önemli etkiden varislerde, tromboflebit denilen toplardamar tıkanmaları ve lenfödem denilen lenf damarları tıkanmalarında yararlanılır. Bir fincan kaynar suya 2 çay kaşığı kuru taşyoncası atılır. 10 dk. demlenir. Bundan günde 3-4 fincan içilir. Ayrıca söz konusu sıvı arpacıkta da göz losyonu olarak pansuman yapılabilir.

UYARI: Verilen tarife uyulmalıdır.Saklanması veya kurutulması sırasında küflenmiş olan bitki kullanılmamalıdır. Yoksa zehirlenmelere neden olabilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp