Taş Anasonu

TAŞ ANASONU AÇIKLAMA 1

Taş Anasonu
(Pimpinella saxifraga)

Taş Anasonu 50 cm. kadar boylanabilen beyaz çiçekli, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Avrupa ve Asya'da yabani olarak yetişir. İçeriğinde uçucu yağ, kumarin ve çeşitli saponinler barındırır.

Taş Anasonunun Faydaları: Hazmı kolaylaştırıcı ve idrar söktürücü etkisi vardır. İshali kesmeye yardımcı olur. Ağız ve boğaz hastalıklarında ve derideki yaraların iyileştirilmesinde faydalıdır. Kökleri balgam söktürücü etkisi ile soğuk algınlığı ve sigaraya bağlı balgamların atılmasını kolaylaştırır. Çayı adet söktürücüdür.

Taş Anasonu nasıl kullanılır?

Taş Anasonunun çekirdekleri, kökleri ve yaprakları kullanılır. Kökleri kurutulduktan sonra toz haline getirilerek çay yapılır. Bu çay içilebileceği gibi gargara olarak ya da yaralara pansuman yapmak için kullanılabilir. Ayrıca, taze yapraklarını çiğnemek diş ağrılarını azaltır.


TAŞ ANASONU AÇIKLAMA 2

PİMPİNELLA SAXFRAGA

Kullanılan Kısımları:
Kökü ve tohumları

Kullanıldığı Yerler

Dahilen:
Balgam ve ter söktürücü, hazmettirici, mideyi kuvvetlendirir, göğüs ağrılarını dindirir, vücudu dinçleştirir, öksürüğü, boğmacayı ve baş ağrısını giderir, idrar söktürür, sesi güzelleştirir, ateş düşürücü ve idrar yolları rahatsızlıklarını giderici olarak kullanılır. Astım rahatsızlığında, kalp atışlarının şiddetlendiği zamanlarda, aşırı böbrek yorgunluklarında faydalıdır, böbrek ve mesane taşlarını düşürür.

Kullanılışı: 1 bardak suya, 10 gr ince doğranmış kök konur 5-10 dk kaynatılır, 1 günde tüketilir. Yaprakları haşlanıp çay gibi içildiğinde akciğerleri temizler, nıkris‘in (gut) ağrı ve sızılarını giderir, balla tatlandırılıp içildiğinde yapışkan hale gelmiş balgamı söktürür. Tohumu emzikli kadınların sütünü artırır. Taş anasonu ruhu; mide yanmasını önler, gazdan meydana gelen ağrıları giderir burun kanamasını izale eder. 1 kaşık suya, 10 damla damlatılarak içilir.

Haricen: Boğaz ve bademcik şişmelerinde 1 fincan suya, 5 damla damlatılarak gargara yapılır. Taş anasonu taze kökünün ezilmesi ile elde edilen mayi yaraların ve cerahatli çıbanların tedavisinde kullanılır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp