İbrahim Saraçoğlu Hamilelikte Beslenme

İbrahim Saraçoğlu Hamilelikte Beslenme :

Hamilelikde toplam 10-14 kilo alınmalıdır. Hamileliğin ilk yarısında anne de 3-4 kg lık bir artış olur. Hamilelik sırasında fazla kilo alanlar tansiyon yüksekliği ile karşı karşıya gelebilirler. Buna göre az beslenenlerde ise erken doğum riski vardır. Burada en önemli unsur hamileliğin 20. haftasından (4,5 ay) itibaren haftada 400-500 gr alınmalıdır. Eğer fazla ise karbonhidratlar (özellike ekmek tatlı şeker) kısılmalıdır.


Hamilelikde protein ihtiyacı % 30 oranda artmaktadır.(yoğurt süt peynir fasülye mercimek yumurta). Bundan dolayı bunları soframızdan eksik etmemiz gerekmektedir. Hamileliğin ikinci yarısında annenin demir ve folik asit ihtiyacı artış gösterir. Dolayısı ile doktor kontrolü altında demir ve folik asit kullanılmaya başlanmalıdır. Gene süt içme alışkanlığımız olmadığı için kalsiyum dışardan alınabilir.

Hamilelikde hazımsızlık,şişkinlik ve yanmalar olabilir. Dolayısıyla gaz yapıcı besinler az miktarda kullanılmalıdır. Ayrıca reflü (yemeğin ağıza gelmesi) olmaması içinse öne eğilmemeli ve yatmamalıdır.Hamile bir kadın ayrıca bol lifli besinler yemeli (meyve sebze kepekli ekmek) hatta yoğurdun içine bir kaşık kepek koyabilir. Su tüketimi çok önemlidir. En az 2 litre su içilmelidir. Ödem ve tansiyon yüksekliği yoksa tuz kısıtlaması yoktur. Burada iyotlu tuz kullanmaya dikkat etmelidir.

Çay ve kahve aşırı içilmemelidir. Alkol ve sigara kullanmak kesinlikle doğru değildir.Hamileliğin ilk aylarında bulantı ve kusmalar olabilir. Bu durumda hamileler mutfakta yememeli az ve sık yemelidir. Aşırı durumlarda hastaneye kadar giden durumlar olabilir.Şişmanlık ve hamilelik söz konusu ise mutlak Doktor kontrolü altında ve günlük 1200 kaloriden az olmamak şartıyla hafif diyet uygulanabilir. Bu mutlak vitamin ve mineral destekli bir diyet olmalıdır. Bunun için hamile günde yarım kilo süt, bir yumurta, meyve ve sebze az yağlı olacak şekilde beslenmelidir. Dolayısıyla “Yeterli ve dengeli beslenme sağlığın temelidir.”

Yorumlar

 • Zub****
  7 yıl önce
  Iyi günler ben hamilelikte çörek otu yağı kullanabimiyimkkullanmanın her hangi bir sakıncası varmı öğrenmek istiyum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
  • Şifalı Bitkilerim
   7 yıl önce
   Hamile ve emziren bayanlara birşey öneremiyoruz doktor kontrolunde olması gerekiyor. Bilgi Hattı: 0224 234 5678
 • Gam**
  6 yıl önce
  Ben 32 haftalık hamileyim ve 15 gündür çok kötü bir şekilde öksürüyum kuru öksürük ama ardından öğürme oluy.gece ise şiddetleniyo ve uyuyamıyum.ne yapmam gerekiyo geçmesi için.
  • Şifalı Bitkilerim
   6 yıl önce
   detaylı görüşülmesi gereken bir sorun bu, sorulması gereken bir kaç soru olacak , bu yüzden size ulaşabileceğimiz bir numara verirseniz en kısa sürede sizinle irtibata geçilecektir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp